Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера.
Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК. След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново, Шумен, Благоевград, Плевен, Бургас и Варна.
Идеята за филма "Милен" се роди по време на турнето на филма "Моралът е доброто", разказаха пред БНР-Радио София режисьорите Веселин Диманов и Димитър Стафидов (те са автори и на филма за юриста и общественик Кристиан Таков).
"Милен" не е политически инструмент или бухалка. Това е автентичната биография на Милен Цветков според истината, до която стигнахме. Основната тема на филма е свободата на словото, подчертаха авторите.
Първоначално, като подготовка за 2 седмици са провели 43 интервюта. Освен тях, киноекипът е използвал личния архив на журналиста, както и стотици часове тв архив.
"При Милен Цветков нямаше маски. Като журналист говореше както в живота. Не позволяваше да се заглушават проблеми и теми. Имаше категорична позиция. Беше и задълбочен в работата си, беше и шоумен."
Първата версия на документалния филм е бил около три часа и половина. Последната версия е 107 минути, но се работи върху сайт, в който да бъдат публикувани кадри, които не са останали в лентата.
90% от филма е за кариерата му, а 10% - за личния живот на известния, харизматичен и обичан журналист.
В кадрите ще видим и децата му Калина и Боян, които Милен е обичал много.
"Искахме да предадем характера и духа на Милен. Ако филмът разчувства и вдъхнови зрителите, това ще е награда и за филмовия екип, и за семейството на Цветков", допълниха Веселин Диманов и Димитър Стафидов.
С тях разговаря Боян Бочев.
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..
Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..
Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..
Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..
Има много случаи, в които родителите превозват децата без да са обезопасени. Не е въпрос на контрол, че някой ще ги глоби, а когато стане удар или рязко натискане на спирачките, или пък някой се удари в нас, децата са като ритната футболна топка и няма кой да ги спре, ако не са обезопасени. Това заяви в ефира на Радио София инж. Алекси Кесяков –..