Тя е „3 в 1“: актриса, певица, педагог
Занимава се с музика от 4-годишна, а професионално от 15 години. Има частно музикално образование по певческо изкуство и пиано. През 2013 г. завършва майсторски клас по джаз пеене при Йълдъз Ибрахимова…
Повлияна от разностранните си интереси кандидатства в „Консерваторията” - естраден отдел и в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов". Приета е и на двете места, но започва следването си в НАТФИЗ. През 1997 г. завършва висшето си образование специалност: Актьорско майсторство за драматичен театър при проф. Крикор Азарян, доц. Тодор Колев и Николай Поляков.
Играла в театрите: „Алтернатива”, Драматичен Театър “Стефан Киров” (Сливен), в гр. Монтана, Хасково и Ловеч, Народния театър “Иван Вазов”, “Сълза и Смях”.
Има над 30 театрални роли, снимала се е в кино и тв продукции. Предпочитана е като лице на десетки реклами. Активно се занимава с озвучаване на филми („Женени с деца”, „Флинстоун”, „Две момчета и едно момиче”,„Живот след развод”, „Мойте мили съседи”, „Малки сладки лъжкини” и други).
Паралелно с актьорската професия, Ралица продължава да се занимава с музика. Освен със солови участия, през 2002 г. Ралица става част от група ”Mery Lu Band”, по-късно участва в създаването на група „К2”. От 2005 г. работи по джаз и поп проекти с пианиста Калин Жечев. В 2008 г. защитава аспирантура на тема „Гласът като средство на драматичното” и получава научна степен Доктор. През 2012 г. издава книга със заглавие „Тайният свят на човешкия глас”. Има преподавателска дейност като асистент на проф. Елисавета Сотирова в класовете на проф. Азарян. Води часове по актьорско майсторство и сценична реч в МОНТФИЗ, а от 2013 г. е и преподавател по сценична реч в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". В момента Ралица Бежан работи активно върху няколко музикални и театрални проекта.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..