Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невена Тенева: Био производителите в България все още са малко и произвеждат традиционните за страната продукти

В началото на появяването на био продуктите на пазара, тенденцията беше да се атакува качеството на биологично произведените храни - наядени от бубoлечки листа маруля и струпеи по ябълките. Само за 20 години обаче, критиките се превърнаха в пълна противоположност - био храната стана „гурме“ и само за богатите, макар и тази тенденция да се нарушава и все повече хора да си позволяват био продукти.

Ето няколко аргумента, защо нямаме нужда от супер химически продукти или ГМО за изхранването на света:

- химическото земеделие не може да изхрани света и в момента. След повече от 70 години фермерство, базирано на химикали и петролни продукти, около 1 млрд. души в днешния свят са недохранени или гладуват.

- с конвенционално земеделие са необходими 3 калории енергия, за да бъде създадена 1 калория годна за ядене храна. Фактите от доклада на Института за обществено здраве на Джон Хопкинс Блумбърг, САЩ, дори не включват енергията, използвана при транспорта и преработката. Сегашната ни система разчита на практики, които в действителност намаляват ресурсната база, необходима за да ги поддържа.

- биотехнологичните култури не могат без скъпи хербициди, пестициди, торове и напояване. Макар и изключително продуктивни в идеални условия, те поглъщат невероятни количества ресурси в процеса на производство.

- биологичните методи могат да доведат до реколти с 180% по-големи от традиционното земеделие в общности, които се борят за изхранването си. Въпреки че населението в световен мащаб е във възход, населението в развития свят в действителност намалява. Голяма част от растежа е в развиващите се страни, където биологичното земеделие е с показатели за най-благотворен ефект.

- според доклад от Организацията на обединените нации бихме могли да удвоим производството на храни само за 10 години, с използване на органични практики и други агроекологични методи на отглеждане.

- биологичното фермерство създава ресурси, необходими за добива на храни, докато конвенционалното земеделие ги унищожава. Конвенционалното фермерство изсмуква хранителните вещества от почвата, изцежда нашите водни запаси и разчита до голяма степен на изкопаеми горива. Биологичното земеделие образува по-качествена, по-самостоятелна почва, създава чиста вода, рециклира хранителните вещества и ни оставя с по-чиста атмосфера.

Нека да надникнем в един от магазините за биопродукти в столицата. Чуйте Невена Тенева - продавач-консултант във верига магазини за биологично чисти продукти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предимно слънчево, с температура в София около 4°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..

публикувано на 10.02.25 в 07:35

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00