Рицари, придворни дами, бойни демонстрации и много музика. Това са само част от нещата, които може да видите и чуете на Първия Софийски средновековен панаир. Той се организира в двора на Боянската църква от сдружение „Модус Вивенди - Средновековно общество в България" и е със съдействието на Националния исторически музей.
На панаира ще бъдат пресъздадени по атрактивен начин битът, занаятите, изкуствата, военното дело и културата през периода XII-XIV в. в България, Византия, Латинския свят и Ориента.
Музей на открито с различни експозиции, спектакли, семинари, концерти със старинна музика и базар ще запознава посетителите със света на средновековния българин и неговите съседи - съюзници и врагове от Изтока и Запада - уникално докосване до цвета, вкуса и аромата на онова време.
Входът до панаира е свободен, плаща се само входната такса за Боянската църква.
(Събитието трябваше да се проведе преди около 2 седмици, но бе отменено, заради наводненията в Серероизточна България.)
Чуйте какво още ще включва панаирът, който ще се проведе утре и в неделя - на 5 и 6 юли.
Националният исторически музей (НИМ) и "Модус Вивенди-Средновековно общество в България" изразяват съпричастност към пострадалите от бедствената ситуация в страната, изказват съболезнования на близките на загиналите и отлагат Софийския..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца...
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на..