През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава.
Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа.
Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация.
Всичко това кара режисьорът Димо Петков и операторите Николай Георгиев, Никола Багаров, Анастас Шипков и Димитър Димитров да направят филм, чиято премиера беше на "Банско филм фест". Там, на тематичния фестивал спечели и наградата за най-добър български филм. По-късно прожекцията на "Пирин: Предизвикателството 30-те върха" напълни и софийския Дом на киното.
"Ходил съм много пъти в Пирин, снимал съм през различни сезони, но чак като приключихме работата по този филм, видях колко епична и уникална е тази планина", каза пред БНР-Радио София Димо Петков.
Връзката на режисьора със ски алпиниста е станала чрез друг атлет – Кирил Николов, който пък изминал "Ком-Емине" за по-малко от 4 дни.
Заснемането на документалния филм едва ли щеше да е възможно, ако не е бил налице хеликоптер, който да пренася снимачния екип на различни планински позиции, допълни Петков.
В разговора по телефона са включи и самият Никола Калистрин, който тренира и днес в Пирин край бягащи диви кози на един от слънчевите планински върхове.
Той обясни спецификата при ските на алпинистите като него и че катеренето става извън пистите, курортите и обработените терени.
"Всичко се постига с труд, желание и мотивация", допълни Калистрин.
Целта му за 2025 г. е да спечели квота за Олимпийските игри през 2026-а.
Това означава, че трябва да е сред първите 18 мъже в света по този спорт.
Стискаме му палци…
А филмът "Пирин: Предизвикателството 30-те върха" продължава своето разпространение у нас и зад граница в кина и на фестивали.
Чуйте разговора на Лили Големинова и Мария Бояджиева.
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..