В момента асоциации за рециклиране, търговци на цветни и черни метали, както и представители на министерството на околната среда и водите са на среща с депутати от трите парламентарно представени партии, във връзка с влезлите в сила промени в закона за управление на отпадъците.
От вчера - само фирми могат да предават желязо в пунктовете за изкупуване, а физическите лица ще трябва да предават скрап безвъзмездно и то единствено на общински площадки. Проблемът обаче е, че общините не са изградили такива съоръжения и на практика наредба не се изпълнява.
Поне 60-70% от дейността на фирмите за скрап се формира от изкупуването на желязо от частни лица. Така не само се обричат на фалит търговците, но и доставчиците, които събират метали, повечето от които са роми и за тях това е основно препитание. В сега направените промени на закона за управление на отпадъците, които са инициирани преди две години от ГЕРБ и които влязоха в сила от 14 юли - само юридически лица ще могат да предават желязо в пунктовете за изкупуване на вторични суровини.
А според бранша - негативния ефект е не само върху бизнеса, но и върху хората и общините, като последните дори не са изградили и площадките, в които трябва да се извършва безвъзмездното предаване на черни и цветни метали. Затова и втори ден фирми протестират на ГПП „Капитан Андреево“.
До края на деня - заинтересованите страни се надяват, че ще постигнат консенсус с парламентарните групи и ще се стигне до отмяна на решението, което да позволи поне още една година отсрочка на промените, като Иво Георгиев, председател на Асоциацията на рециклиращата индустрия настоява дори за извънредно заседание на Народното събрание, което вече две седмици отлага обсъжданията на закона, след като Конституционният съд определи като противоконституционно решението домакинствата да предават безвъзмездно цветните и черни метали.
Повече подробности по темата чуйте от репортажа на Златина Йовкова.
Продължават протестите на представителите на фирми за изкупуване на черни и цветни метали на ГКПП-Капитан Андреево. Към 9:00 часа отново бе преустановено пропускането на моторни превозни средства в двете посоки през граничния пункт. През нощта..
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да..
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която..