Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математическо магическо шоу, тайните на кристалите и още в "Европейска нощ на учените 2014" довечера

Снимка: архив
България ще се включи за осми пореден път в международната инициатива "Европейска нощ на учените 2014", която ще се случи тази вечер в шест университетски града - София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора.

Европейската нощ на учените е ежегодно събитие, което се провежда в един и същи ден в цяла Европа. На този ден университетите и научните институти отварят врати за гражданите, за да представят своите научни постижения и да покажат предизвикателните и любопитни страни от живота на учения. За България този проект започва през 2006 г. През изминалия период участващите в Нощта на учените университети и научноизследователски организации насочват общественото внимание и популяризират постиженията на различни области на науката. В България "Европейската нощ на учените" се организира с финансовата подкрепа на Европейската комисия, по програмата за научни изследвания и иновации "Хоризонт 2020". Целта на инициативата е да привлече повече млади хора, които да изберат науката като своя кариера.

Програмата в София ще започне в 18:00 ч., на пет места - в централната сграда на БАН, в Софийския университет, в Нов български университет и в кино "Еуросинема". Основната научна сцена ще бъде построена в двора на Британския съвет - до Докторската градина. Там водещата Мария Силвестър, учени и музиканти ще покажат и разкажат за най-интересната и забавна страна на науката. От Центъра за забавна математика ще представят "Математическо магическо шоу за деца", а млади учени ще обяснят как с помощта на природните науки може да се открият кристали навсякъде около нас. Специален гост на вечерта ще е британският физик д-р Марк Луни. Във фоайето на БАН ще бъде представена изложбата "Тайните на кристалите". Там ще има също научно кафене и музикално-поетична вечер, като проявите са посветени на 145-годишнината от създаването на БАН.

През целия ден на 26 септември в кино "Еуросинема" в София ще има специална програма с филми на преподаватели от департамента "Кино, реклама и шоубизнес" на Нов български университет.

Чуйте подробности от репортажа на Яна Спиридонова, както и от Любов Костова, директор на Британския съвет в София, който е сред организаторите на инициативата и от доц. д-р Елисавета Гюрова, един от основните двигатели на "Европейската нощ на учените" в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35