Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Искров: Предложенията на инвеститорите не отговарят на европейското и българското законодателство

| обновено на 31.10.14 в 15:12
Снимка: БГНЕС

Държавата да налее 2,3 млрд. лева в Корпоративна търговска банка чрез Българската банка за развитие. За това настоява консорциумът, съставен от австрийския фонд ЕПИК, Оманския фонд и "Джемкорп" в писмо до БНБ, Финансовото министерство и Министерския съвет. 

От парламентарната трибуна управителят на БНБ Иван Искров заяви, че предложенията на инвеститорите не отговарят на европейското и българското законодателство и ако държавата се съгласи да приеме предложенията на консорциума, това ще й струва повече от евентуален фалит на Корпоративна търговска банка.

Единственият инвеститор от консорциума, който БНБ познава и счита за надежден, е Оманският фонд, заяви Иван Искров. Той обясни какво е предложението на инвеститорите.

Участието на консорциума в дружеството-инвеститор се предлага да е преди всичко чрез използване на активи, които консорциумът възнамерява да получи от "Бромак", това е досегашният мажоритарен собственик на капитала, докато участието на държавата се иска да бъде под формата на парична вноска, кеш, каза Искров.

Инвеститорите настояват за удължаване на срока, в който вложителите, дори и тези с гарантираните от държавата суми, няма да имат достъп до парите си.  

Негарантираните вложители трябва да бъдат накарани със съответно законодателно решение да приемат намаление на вземанията си, но на този етап не се уточнява с колко. Това намаление може да е по-малко, ако вложител се съгласи да изчака 3-4 години, заяви управителят на БНБ.

Искров е категоричен, че не може преструктурирането на банката да бъде обсъждано с досегашните ръководители, както настояват от консорциума, а не с регулатора в лицето на БНБ.

Реорганизацията на КТБ по предложения в писмото за намерение план считаме, че ще ангажира повече публични ресурси в сравнение с подхода на стриктно следване на текущото законодателство, както и поемане на ангажименти за законодателни и други действия в отклонение на съществуващите европейски норми, каза още управителят на БНБ.

За пореден път Искров потвърди, че при доказване на очаквания отрицателен капитал на Корпоративна търговска банка БНБ е длъжна да отнеме лиценза й. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Парламентът реши КТБ да не бъде оздравявана

Незабавно да бъдат изплатени гарантираните влогове на 230 хиляди вложители в КТБ, реши Народното събрание след четиричасови дебати за съдбата на Корпоративна търговска банка и разгледания доклад на Българската народна банка. Парламентът реши КТБ да не бъде..

обновено на 31.10.14 в 18:00

Менда Стоянова предлага законова промяна, за да получат вложителите в КТБ максимално бързо парите си

Депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова предложи служебното правителство да изготви процедура за промяна в Закона за гарантиране на влоговете, за да може 230 000 вложители с гарантирани депозити в КТБ да получат своите спестявания максимално бързо. ГЕРБ предлага..

публикувано на 31.10.14 в 14:04

Желаещите инвеститори в КТБ предлагат държавата да налее 2,3 млрд. лева чрез ББР

БНБ публикува писмото на желаещите инвеститори, в което се предлага държавата да налее 2 милиарда и 300 милиона   лева в Корпоративна търговска банка чрез Българската банка за развитие (ББР). В писмото на австрийския фонд ЕПИК, Оманския фонд и..

публикувано на 31.10.14 в 14:02