Днес е именно третата неделя на ноември и България също е сред страните, които показват съпричастност с пострадалите от пътни инциденти. От началото на тази година загиналите граждани по пътищата на страната ни са 571, а пострадалите са близо 7500. Намаляването на жертвите обаче е отговорност на всички участници в движението.
В редица страни по света днес се отдава почит и внимание на загиналите и пострадалите от пътно-транспортните произшествия. За първи път този ден е отбелязан през 1993 г. във Великобритания.
Най-много сред загиналите пешеходци за 2014 г. година са възрастните хора над 64-годишна възраст, които са близо 50% от всички загубили живота си. Това е и най-уязвимата група участници в пътното движение, обяви министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. Той обясни, че това е темата, по която въпреки смяната на ръководството на министерството, ще има максимална приемственост и проблемът остава приоритетен. По думите му България е постигнала напредък по отношение безопасността на пътното движение. От 2008 година жертвите и пострадалите от пътно-транспортни произшествия в страната са намалели с почти 50%. Вучков допълни че Европейския съюз си е поставил за задача да намали с 20% жертвите по пътищата в Европа.
Инициативата „Световен ден на възпоменание на жертвите на пътно-транспортните произшествия“ има за цел постигането на по-голяма сигурност по пътищата. В нея се включват както Министерството на вътрешните работи, Националния съвет на религиозните общности, Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския Съвет, Столичната община, Министерството на образованието и науката, Българския Червен кръст и Съюза на българските автомобилисти.
Чуйте още в репортажа на Ивайло Николов.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..