The Raveonettes, датското дуо, ще бъде в София на 28-ми януари, мястото е клуб Терминал 1, а защо банда като The Raveonettes трябва бъде видяна.
Първо, защото новият им албум "Pe'Ahi" е интересен като звучене, в него има нови експерименти в бийт звученето, личи интереса към хип-хопа и музиката на 50-те и 60-те.
В "Джинджифил" направихме интервю с един от двамата в The Raveonettes - Сюн Роуз Вагнер, за който този албум е преживяването на житейска травма. Загубвайки баща си, той изпада в силна алкохолна зависимост и тъга, а с това се връща към спомени с баща му (като парчето "Kill").
Сюн отива на място за сърфисти (което ще разберете по-долу), докато лекува житейската си драма. Това води до нойс, индъстриъл, хип-хоп елементи, но и нещо ново, с което експериментира Сюн - арфата.
Другата страна, от която можем да приемем албума, е и като една огромна хавайска вълна. Името "Pe'Ahi" е вдъхновено от мястото Мауи на северния бряг на Хаваите, където сърфистите полудяват от вълнуващите огромни вълни. Но не се лъжете - този албум по никакъв начин не е плажен рай за под слънцето, но един от текстовете им го казва доста добре: “I have sand in my shoes and death on my mind.”
Чуйте интервюто със Сюн Роуз Вагнер на Юлия Владимирова, за да разберете защо той мрази понятието инди, защо харесва хип-хопа като явление и начин на изразяване и защо според него съвременният рок е спрял развитието си му носи само досада. Ще чуете и защо Сюн Роуз Вагнер си представя българската публика точно като тази в Южна Америка.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..