Swimming Pool е едно ново, но и старо място. Носи в себе си историята на сградата от 30-те години на ХХв. Сега обаче влиза в нова роля - събирали през годините различни жители, стените на мястото вече са артистично издълбани, около басейна има скулптори, а под името Swimming Pool вече съществува най-новото място за съвременно изкуство и колаборации с чуждестранни артисти. Проектът за това пространство е подкрепен от програма "Култура" на Столичната община и Швейцарския фонд.
Международно сътрудничество на артисти и обмяна на идеи са основни за галерията, а целта еда се засили диалогът между местната и международната културна среда. Освен, че среща интересни чужди и български съвременни артисти, мястото е интересно и заради нещо друго - намира се в сърцето на София, срещу Руската църква, на тавана, а като престъпим входа, пред нас се разкрива голям бял слънчев покрив с басейн, които съществуват от 30-те години насам, когато е правена и сградата.
Освен, че балконът изглежда като покрив на Френската ривиера в сърцето на София, до края на месец май може да се види и първата изложба в нея - "Балкония". В нея участват българската артистка Стефания Батоева, която е базирана в Лондон, но позната на българската публика с изложби в галериите "Васка Емануилова" в София и "Сариев" в Пловдив. Другите двама артисти, които оформят с творбите си Swimming Pool са Ив Шерер и Емануел Рос.
Какво е "Балкония"?
Изложбеното пространство, тавански апартамент с тераса и басейн в центъра на София, задава хоризонта. Наоколо се простира градът - колкото саможив, толкова и всеки ден различен. На покрива, изложбата се настанява в домашната обстановка на старо жилище, просмукано от накъсани спомени.
Емануел Рос избира абсурдни обекти от домове в заможните жилищни квартали на Холивуд. Той заема оттам предимно външни архитектурни елементи - орнаменти и фигури, синтезирайки ги в скулптури. Тези скулптури Рос отново слива с една друга колекция от артефакти, заети от последния обитател на жилището, където сега е "Балкония". Taкa той се превръща в колекционер на вкусове, свързващ различни географии от естетически системи, които, макар и лични, в крайна сметка представят собствениците публично. С това свое действие, Рос ни кара да преосмислим личния вкус в универсалното му значение.
Ив Шерер се появява в "Балкония" с факсимиле на Ема Уотсън - работа от серия скулптури, възникнали въз основа на вирусно циркулиращи, случайно изтекли в интернет голи снимки на актрисата. Реално тези снимки са фалшификации, в които главата на Ема е прилепена към чуждо сексуализирано тяло. Шерер продължава този процес като прави 3D модели на тези изображения, които после биват дигитално изработени на струг и понякога отново дублирани в гипс. В "Балкония" откриваме “Ема“ в различни психологични състояния - материализации, продължение на режими, възникнали онлайн.
Стефания Батоева развива интересите си към живописта, като ни дава разказ за един въображаем свят, в който свободно се разминават персонажи, пренасяни посредством еуфория. Изненадата, която тя ще сътвори е да изрисува дъното на басейна.
Повече за идеите на това пространство и първата експозиция "Балкония“ - чуйте от интервюто на Юлия с Виктория Драганова, кураторка на галерията.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..