В световен мащаб всеки ден 500 деца губят живота си след пътнотранспортно произшествие, което се равнява на учениците в едно цяло училище. В България през миналата година при пътни инциденти са загинали 33 деца, а повече от 1000 са ранени.
За да бъде ограничена загубата на детски животи и то по вина на възрастните, през тази седмица до 10 май ще се проведе Третата глобална седмица за пътна безопасност на ООН. След 2007-ма и 2013-та година, сега отново ще се проведе глобална седмица за пътна безопасност, чиято цел е промяната на ситуацията по пътищата.
Тази година кампанията е под патронажа на министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова и на председателя на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева. Третата глобална седмица за пътна безопасност на ООН се реализира с подкрепата на много институции, сред които Министерството на образованието, Българския червен кръст, Българската национална телевизия и Българското национално радио. Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова обясни, че това е кауза, която има за цел да привлече вниманието на хората и те да бъдат по-отговорни на пътя.
Днес ще бъде дадено официално начало на инициативата във всички областни дирекции на МВР с раздаване на брошури на водачите, но каква ще бъде програмата, чуйте от комисар Бойко Рановски, началник на отдел „Пътна полиция“ в Главна дирекция „Национална полиция“.
Началникът на отдел „Пътна полиция“ допълни, че на 8 май ще бъде почетена паметта на загиналите деца в пътнотранспортни произшествия. Призовани са всички държавни институции да се включат чрез пускане на озвучителни системи, полицейските автомобили ще пуснат своите сирени и сигнални лампи, а в училищата електронните звънци ще звучат в продължение на една минута точно в 12 часа.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.