Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Менис Юсри: Можем да използваме миналото си, за да направляваме бъдещето си

С гостите в студиото – фамилният терапевт д-р Менис Юсри и психологът Милена Ненкова, се обръщаме „Към същността“.

Д-р Юсри през последните 20 години разработва и провежда семинари за личностно развитие в САЩ, Великобритания, Русия, Швеция, Унгария, Германия, Испания и България. Той използва професионалния си опит и академични изследвания, за да разработи процеса „Същност" (The Essence Process): подход, който трансформира интелектуалното и емоционално разбиране в практическо приложение във всекидневните ни преживявания.

Процесът „Същност" разкрива нашия начин на съществуване в света и ни показва негативните, подсъзнателни и невидими семейни модели и структури, които са променили възприятието ни за света и ни пречат да го видим такъв, какъвто е. В резултат на това сме развили неефективни поведения, чрез които се опитваме да се справим с изкривеното си, нереалистично възприятие на реалността.

В разговора в студиото разбираме подробности за семинара "Към същността", воден от д-р Менис Юсри - петдневен, в който се използва най-силното средство на учене чрез преживяване, за да ни помогне да разкрием някои от всекидневните си подсъзнателни модели, които ни пречат да достигнем целите и мечтите си. Според психолозите това е неформален процес на образование за нещата, които не сме доучили в училище.

Д-р Менис Юсри обяснява:

  • Ако бягате от нещо, от което ви е страх, то ще бяга след вас. Ако се съпротивлявате срещу него – то ще става по-силно. В психотерапията се използва думата сянка. Ако се обърнете към сянката, тя ще изчезне.
  • Нека не се смущаваме от миналото си. Щом сме го преживели, значи, че сме силни. Нека не се сещаме за негативното от миналото с идеята да го предотвратим в бъдеще. Така само се фокусираме към лошото и ставаме жертва на него.
  • Не се страхувайте от страха и болката. Човешките същества така са направени, че да изпитват това. Иначе няма как да оцелеем…
  • В първата половина на живота си се учим да комуникираме, да се справяме с различни ситуации. Това учим от родителите си като някакъв софтуеър, дори преди още да можем да говорим.
  • Бъдете в групи, не се разделяйте като хората на Запад, бъдете свързани.
  • Няма как да обичате себе си, ако се сравнявате с някой друг.
  • Не казвам кое е лошо или грешно. Наказанието не действа. Аз казвам кое „работи“ и кое – не.
  • Слушайте хора само, ако ви подкрепят.
Чуйте защо взаимоотношенията с родителите ни влияят подсъзнателно на любовните ни връзки, как да се борим срещу завистта, можем ли да спестим време и по какъв начин да се вслушаме в своята същност от разговора на Мариана Гомилева с д-р Менис Юсри.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27
Нели Колева, ръководител „Стратегически партньорства“ във фондация „Заедно в час“

Младите учители са добри, но им липсва практическа подготовка

През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..

публикувано на 22.01.25 в 17:12

По-малко хора ще използват патронажната грижа в община Костинброд

От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..

публикувано на 22.01.25 в 16:47
Предупредителните надписи не са достатъчни за безопасността

Ако посещавате планината и в снега, "Лавинистика" е за вашите деца

Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..

публикувано на 22.01.25 в 16:32

С "Билет до Америка" Иван Бърнев и Башар Рахал ще стигнат до Берлин

Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..

публикувано на 22.01.25 в 15:09

В България липсват поне 515 педиатри

Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..

публикувано на 22.01.25 в 14:55