Започва първи етап от археологическите проучвания на площад „Света Неделя“. Археологическите проучвания обхващат като първи етап около 150 квадратни метра от площада на мястото на открития паркинг в района, а самите проучвания се очаква да продължат около два месеца.
Проучванията са поверени на екип от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките.
За последно в района на площад „Света Неделя“ са се правели проучвания през 50-те години на миналия век.
Д-р Тодор Чобанов, заместник-кмет на София, с направление „Култура, образование, спорт и превенция на зависимости“ подчерта, че на такива форумни пространства са откривани някои от най-ценните документи в нашата наука.
Според него имаме доста бели петна в историята на Сердика, особено в късната античност и бихме били изключително щастливи, ако се намерят надписи, които съдържат такава историческа информация.
Чисто археологическата работа е за около два месеца, след което ще започне обработването на информацията. Ако при разкопките бъдат открити останки от сгради, мястото ще се консервира, а иначе всички намерени артефакти ще бъдат съхранени в Музея за история на София
Повече подробности по темата чуйте от Ивайло Николов.
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..