Зърнопроизводителите могат да се възползват от кредит за купуване на минерален тор и на семена за производство на пшеница - реколта 2016 г., съобщават от Държавния фонд "Земеделие".
Всеки стопанин, който отговаря на изискванията, може да получи 80 лв. на хектар за купуване на минерален тор и 40 лв. на хектар за купуване на семена. Заемът за земеделските производители е с годишен лихвен процент от 4,5 процента и се погасява до 3 октомври 2016 г., реши управителният съвет на фонда. Кредитните задължения се обезпечават чрез ипотека върху недвижимо имущество, особен залог върху машини и съоръжения, складови записи за вложено зърно на съхранение в публичните складове, залог на парична сума или банкова гаранция. Общата сума на обезпеченията следва да осигури покритие на кредита в размер на 120 процента.
Земеделските стопани са длъжни да застраховат посевите, които са обект на договора за кредит, като застраховката покрива пълния размер на получените средства по договор, както и вещните обезпечения, като стойността на застрахованото имущество следва да е не по-малко от 120 процента от размера на кредита.
За кредит могат да кандидатстват физически и юридически лица, както и кооперации, които са регистрирани като земеделски стопани. Те трябва да са изрядни платци към бюджета, да нямат просрочени задължения към Държавен фонд "Земеделие", да не са свързани лица с търговеца на минерални торове и семена, да не са в процедура по несъстоятелност или в обявена такава, както и да не са в производство по ликвидация.
Документи за кандидатстване се приемат в отдел "Прилагане на схеми и мерки за подпомагане" на областните дирекции на фонда от 1 октомври до 16 ноември 2015 г. Крайната дата за изплащане на средствата е 18 декември 2015 година.
Започват предупредителни протести на гръцките фермери дни преди извънредните парламентарни избори. Фермерите започват да разполагат трактори на централни места по пътната мрежа в Северна Гърция. Обещават, че няма да затварят пътища. С..
Европейската комисия представи тази седмица пред земеделските министри на страните от Европейския съюз план на стойност 500 милиона евро в помощ на европейските фермери. Най-голямата част от парите отиват за сектора на млекопроизводството. Предвижда..
България настоява подпомагането на фермерите във всяка държава-членка да бъде определено в зависимост от конкретните загуби, които те търпят като следствие от руското ембарго и проблемите в млечния сектор. Това е позицията, заявена от министър..