Можем да си вземем пчели като домашни любимци
Български кошер ще бъде разположен на "пчелна" магистрала в Осло
“1 000 000 кошера по целия свят може и да звучи като химера, но ние вярваме, че можем да запалим 1 000 000 души в отглеждането на пчелите, грижейки се поне за един кошер и те да бъдат свързани в мрежа помежду си”, категоричен е един от съоснователите на фондацията Трифон Михайлов.В ефира на Радио София той подчерта:
Можем да отглеждаме пчели и в градски условия, като домашни любимци и да им се наслаждаваме. Не е задължително да произвеждаме мед.
Идеята “1 000 000 кошера” се приема и се разраства. Желаещи за градски кошери се свързват с нас от цял свят.
Всеки, който мисли за бъдещето на Земята и на децата, трябва да знае, че над 70% от растенията зависят от съществуването и състоянието на пчелите. Без тях няма да има природа, живот и бъдеще. Те се грижат не само за изхранването ни, но и за обличането ни…
Много от хората, с които разговаряме, реагират положително и разбират колко е страшно да не отглеждаш пчели. И кучетата хапят, но ги гледаме, нали?
Пчелите са много повече от насекоми, които дават мед. Те разбират от добро отношение. Тяхната работа е от кошера до цвета на дървото и обратно. Ако не ги тормозим, те няма да ни ужилят. Нали като ни ужилят те загиват… Нека не бъркаме пчелите с осите.
Трифон Михайлов съобщи, че български кошер ще бъде изпратен в Норвегия, където край една магистрала е отредено специално място за пчелните домове.
Освен това той апелира, ако се натъкнем на рояк пчели на необичайно място – да се обадим, за да могат специалисти и доброволци да ги настанят там, където е подходящо и да ги спасят. Повече информация, вкл. и телефон за сигнали можете да видите тук.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Трифон Михайлов.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..