Започва кариерата си през 1991 години в Рен, Франция. Талантът му бързо го издига до ръководството на Съюза на скулпторите в Бретан и българинът получава много поръчки. Култови негови инсталации и творби красят множество френски и западноевропейски галерии, паркове, замъци и открити пространства. Изпълнихме се с гордост, когато в центъра на Париж Ирина Бокова и председателят на Народното събрание откриха паметна плоча на Христо Ботев, дело на Седларски. Тогава Министерството на културата и Общонародната фондация „Христо Ботйов“ връчиха грамота на твореца и плакет за особени заслуги към делото на именития революционер и поет.
По време на изложбата му „Движение на материята“ в Българския културен център в Париж Седларски бе отличен с медал за развитие на българската култура в чужбина. И ако в родината малко се знае за крупното творчество и успехи, то из целия свят българинът Живко Седларски прави изложби - в Страсбург, Брюксел, в Швейцария, Китай, САЩ, Германия, Испания, Австрия, а инсталациите му във Франция, където живее, са десетки.
Когато отива в Бретан, Живко Седларски не знае и дума на френски език. Немил и недраг емигрант от Източна Европа, той започва да твори сам в непозната среда. Днес е вицепрезидент на Асоциацията на евроскулпторите, участник е в „Интернационален скулптор център Вашингтон“, на „Коза ментале“, „Мелтем“ и на други престижни творчески организации.
Посланиците на две държави – България и Франция, държат да присъстват на всички значими прояви на твореца. Френските медии го наричат „Самсон на XX век“, а негови двутонни творби красят центровете на два френски града. След повече от две десетилетия родната публика откри таланта на българина с френско-български паспорт, чието творчество е познато в галериите на четири континента.
След мащабния проект „Европа-Китай“ Живко Седларски реши да покаже в столицата великолепна експозиция на... рокли – от метал и претворени на белия лист, които са въплътили в себе си усещането за жена.
Роденият в Елхово творец завършва Художествената академия в София, но истинска школа за него е ателието на баща му – художника Кольо Седларски, където за първи път се докосва до вълшебството на изкуството и до едни от най-прочутите родни творци.
Другата му школа е практиката във Франция, където иновативният и изключително креативен творец прави десетки огромни композиции. Неговите стоманени дървета се появяват на кръстовища, в обществени и частни пространства. Композицията му Forêt du Cap e в престижен развлекателен център, а гигантските дървета са с размери над 5 метра.
Седларски прави поредица от изложби под надслов Tension и скулптури с нова техника под името Diversion. Във Франция и в други държави канят българина да работи ¬ творбата му „Галатея“ е в Кордоба (Испания), а статуята Lui е в Rashana Sculpture Parc в Либия.
Последните експозиции на Живко Седларски са със скулптури-рокли, които имат свой характер, изпълнени са с движение и грация, носят много настроение. Не в бутици, а в открити пространства и галерии ще видите неговата висша скулптурна мода. Оригиналната композиция „Между земята и водата“ е разположена на един от шлюзовете на Рен, а общината е сложила плоча с биографията на българския творец.
Чуйте повече за Живко Седларски, за творческите му експерименти, за любовта към родината, която предава и на синовете си – Живко и Никола. Провокативен, новатор, нестандартен и вечно търсещ, Живко Седларски е от творците, които са канени навсякъде по света, но можем да се гордеем с факта, че той навсякъде изтъква, че е българин.
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..
На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: - Метролинии 1, 2, 3 и 4 - Автобусни линии № Х9,..