2015 г. бе добра за България, но в началото на 2016-та прогнозите са, че тя няма да бъде толкова добра, колкото предишната не само за света, но и у нас. В IT индустрията в България бизнесът се опитва да върне и задържи кадрите със заплащане близко до това, което те биха получавали в развитите страни.
Това заяви днес икономическият министър Божидар Лукарски по време на 10-та годишна среща на бизнеса с правителството на тема: „България в глобалната несигурност”-рисковете и възможностите за икономиката, която се провежда в София. Той взе участие в дискусията за икономическите приоритети за 2016 г., за възможността за растеж отвъд еврофондовете и кои сектори имат потенциал и какво стои зад техния успех, предаде БГНЕС.
Темата ми няма да е за висшето образование, което у нас е добро, а за средното, което има проблеми, продължи Лукарски. Това рефлектира в липсата на квалифицирани, изпълнителски кадри в машиностроенето и автомобилостроенето. Точно този проблем спъва инвестирането в тези области в България. Няма също и квалифицирани шивачки и даде пример, при който инвеститори не могат да си намерят работници на вече завършен, изграден обект. Реформата в образованието е важна и за преодоляване на регионалните диспропорции, подчерта Лукарски.
Той говори за вътрешната стабилност, но ситуацията в близки региони също оказват въздействие у нас, смята министърът. Въпреки това се надявам на ръста, който постигнахме през 2015 г., разчитам и на ОП „Иновации и конкурентноспособност”. Не съм съгласен, че европейските средства не са двигател на конкурентноспособността у нас, опонира той на подобни становища. Направихме София Тех Парк, създаваме не само аутсорсинг производства, но и наши продукти, изработени в България, каза той. Лукарски се надява, че и с въвеждането на „синята карта” ще привлечем инвеститори.
Забавянето на темповете на икономиката, свързаните с геополитиката рискове, а и заради очаквания спад на износа трябва да се стартират набелязаните реформи, смята той. Трябва да се намали административната тежест, да се подпомогнат малките и средни предприятия, да се борим активно с корупцията и да насърчим износа, посочи министърът. Не по-маловажно е да се стимулират експортно ориентираните компании, предлага Лукарски. Износът на България към трети страни, извън ЕС, се е увеличил напоследък с около 0.8%. Тези страни са Турция, Китай, Руската федерация, САЩ и др. Става дума за износ на иновативни стоки с висока принадена стойност.
На срещата беше и нашият репортер Златина Йовкова, от която ще научим повече – чуйте.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...