Обнадеждаваща информация за туристическия бранш и за всички заинтересовани страни от развитието на туризма в едно с опазването на околната среда дойде вчера от обществената дискусия, организирана от ресорното министерство. Министър Николина Ангелкова обяви удължаване на обсъждането с три месеца на промените в Закона за туризма. Днес се очаква тя да облече думите си и в заповед, в която ще фигурира и създаването на работна група с максимално широко представителство.
След бурни обсъждания в публичното пространство и ясно изразеното недоволство от забраната на т.нар. диво къмпингуване, министърът на туризма събра голяма част от заинтересованите страни и, за разлика от много други случаи, дискусията премина конструктивно, без викове и демонстрации.
В крайна сметка отстъпката беше направена - няма да се забранява къмпингуването извън зоните за това, а глобата от 200 лева, предвидена в първоначалния текст от Закона за туризма, ще отпадне. Министър Ангелкова обаче заяви, че е необходимо да има ред и правила за всичко. Много е важно да се изясни що е то къмпинг и какви ще бъдат правилата и редът за осъществяването му”, убедена е тя.
Именно този въпрос отприщи всякакви вариации по темата. Чуха се и някои разумни, но екзотични предложения. Така например, от риболовния клуб „Балканка“ настояха за създаване на речна полиция, която да следи за нарушители около водоемите и особено за замърсяването им, което според риболовците се дължи на живеещите около реките и язовирите.
От Българския център за устойчиво развитие и еко инженеринг коментираха, че своеобразно къмпингуване правят и хората, които си изкарват прехраната като билкари и гъбари.
Красимир Мартинов се спира на темата – чуйте неговия репортаж.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..