Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детска къща беше открита в София, защото "всяко дете се нуждае от семейство, за да се развива пълноценно и да се чувства сигурно"

Снимка: myki.watch

В края на работната седмица в столицата официално беше открита уникална за страната ни Детска къща. Тя е изградена в кв. "Сердика" и е предназначена за деца, разделени от родителите им още в първите дни на техния живот. 
Проектът "Детска къща" стартира още през 2012 г. от фондация „За Нашите Деца“. Тогава първите две деца, разделени от биологичните им семейства, бяха настанени в уютен апартамент в София, а там за тях са полагали грижи психолози и педиатри, както и семейство доброволци - спомни си изпълнителният директор на фондацията Иванка Шалапатова.
В началото на настоящата година останалите в апартамента деца се преместени в новопостроената Детска къща в квартал "Сердика". За построяването й с помощта на дарители са събрани 557 000 лева. Допълнително са дарени 48 000 лева под формата на безвъзмездни услуги и материали на строителни и други фирми. Детската къща е изградена за година и половина върху терен, предоставен за безвъзмездно ползване от Столичната община за срок от 10 години - посочи кметът Йорданка Фандъкова. 
Животът в Детската къща е организиран като в семейство. Тя осигурява естествена възможност за контакт между детето и неговите родители, роднини или приемащи семейства. Главните действащи лица са семейство Силвия и Ивайло Иванови. Самите те имат две биологични деца - момичета на 9 и 19 години. В Детската къща заедно с тях живее по-малката им дъщеря. Семейство Иванови имат опит като приемни родители и досега са се грижили за две приемни деца. Според тях, „всяко дете се нуждае от семейство, за да се развива то пълноценно и да се чувства сигурно". Философията на Детската къща е тя да даде истински дом на между 6 и 8 бебета и малки деца, изоставени или разделени от родителите си в първите седмици или месеци от своя живот. Бебетата, които се изоставят още в родилно отделение, засега нямат друг шанс освен да бъдат настанени в социален дом, докато отговорните служби решат съдбата им. Вместо в дом, тези деца ще могат да отидат в Детска къща, където да получат любов и грижи, докато за тях се намерят осиновители, приемно семейство или пък се върнат при родителите си. При излизането на всяко дете, друго ще идва на негово място - казват инициаторите. В същото време, условията за децата без родители в столицата се подобряват с всяка изминала година - подчерта кметът Фандъкова и припомни и, че Столичната община също инвестира в изграждането на къщи от семеен тип. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15