Българите не мразят бежанците, но изпитват страх от тях. Това е изводът от национално социологическо изследване, направено от Фондация „Фридрих Еберт” и Института за икономика и международни отношения. Двете организации инициираха и кръгла маса по темата "влияние на бежанската криза върху българското общество и българската икономика".
Според 78,3 процента от анкетираните пълнолетни българи смятат, че бежанците ще са в тежест на икономиката ни. В същото време на въпроса "Трябва ли ЕС да помага на мигрантите, търсещи убежище на негова територия“, 28 на сто отговарят утвърдително, докато на противоположното мнение са 46,5 процента от хората.
Сред аргументите на мнозинството с най-голяма тежест е опасението, че сред бежанците има и терористи. Така смятат 18,8 на сто от онези, които не искат ЕС да помага. 16,7 процента от интервюираните обясняват отрицателните си отговори с това, че цитирам "България е зле икономически и не може да се грижи за собственото си население".
Сред поддръжниците на тезата, че ЕС трябва да помага, 43,9 на сто казват, че трябва да им се помага, защото това е човешко, а 23 процента искат ЕС да помага само на бежанците, които бягат от военни конфликти. От друга страна 57 процента от обществото е на мнение, че решението на проблема трябва да е общо за всички страни в ЕС, като е против квотното разпределение на бежанци у нас.
От изследването става ясно още, че по-голямата част от българите - 47 на сто, не се страхуват от бежанците. От друга страна 34,1 процента изпитват страх, защото по принцип се страхуват от хора с различна религия, 23,6 на сто пък смятат бежанците за заплаха, защото се страхуват от хора с различен етнос. 4,6% пък откровено признават, че мразят бежанците.
Страховете от чуждите граждани са най-засилени хората между 41 и 60 години. Отношението към бежанците в България не е еднозначно и силно се влияе от публичните послания, коментира директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков.
Подробностите по темата може да научите от репортажа на Красимир Мартинов.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..