Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Маринов показа в изложба Венецуела, Перу, Япония – идва ред на София

Художникът е безкрайна Вселена, твърди творецът

Снимка: Петър Маринов/ личен архив

Eдин от именитите ни съвременни художници Петър Маринов, който повече от 30 години е сред водещите имена в родната живопис и скулптура, гостува в днешното предаване „Кой кой е“. Откакто се помни Петър Маринов, рисува – завършил е Художествената гимназия в София и Националната художествена академия в класа на акад. Светлин Русев през 1986 г. Петър Маринов вече 50 години рисува, а защо не тръгна по стъпките на баща си - професор по икономика в УНСС и в Нов български университет или на майка си – доцент по лингвистика и руска филология, преподавател в Музикалното училище и Художествената гимназия, ще узнаете в предаването. Петър Маринов обича да казва: Доставя ми голямо удоволствие, докато рисувам. Според древните китайци, който работи, каквото му е приятно, няма да работи цял живот. Удовлетворението е огромно, ако изкуството, което създаваш, се хареса и на другите. Да доставяш радост на хората е изключително приятно усещане. Чувстваш се прекрасно, като правиш хубави неща и те ти връщат преживяното.Снимка

Творецът е правил самостоятелни изложби освен в страната - и в Русия, и във Венецуела.

Творби на Петър Маринов са притежание на частни колекции в Русия, Венецуела, Австрия, България, Япония. Много разнолико е творчеството му - рисува портрети, пейзажи, абстракции, прави пластики. Казват, че художниците са бохеми, че рисуват, когато си поискат, но не е така. Необходима е дисциплина и уважение към себе си и изкуството. Трябва много труд, защото само с гол талант не се получава. Човек, като създава красота, става по-добър, обича да казва художникът.

Желанието да се докосне до различни народи и култури, кара Петър Маринов да пътешества из света, а след това да претворява видяното и преживяното в картини. Така се ражда поредицата от творби, показани след това в изложба, "Две екзотики", посветена на Перу и Япония. В нея Петър Маринов използва дърво, смесени техники и колаж, при направата на творбите си. В предаването Петър Маринов разказва за тези и други емблематични места, които е посетил и които след това, са оживели върху платното. Петър Маринов твърди, че художникът е безкрайна Вселена. Това е причината за разнообразието от образи и емоции, които притежават картините. Така съвсем различните по жанр платна, съвместяват реалност, фантазии и настроения със съвсем различен заряд.

Спортът, туризмът и пътешествията заемат огромна част от живота на твореца. Той обича да катери планини, да обикаля както страната, така и Азия, Африка, Европа и Америка. Една от страстите на художника Петър Маринов е гребането и каякът. В какви води е по-трудно да се гребе и може ли в изкуството да се плава срещу течението, разказва художникът Петър Маринов, който в момента подготвя три изложби. Първата е колективна и е юбилейна - на възпитаниците на акад. Светлин Русев, които са завършили НХА през 1986 г. Втората е с пластики, а третата с живописни платна, изобразяващи емблематични места в София.Снимка

Творецът разказва каква е за него София – както в картините му, така и в живота му. Художникът Петър Маринов е роден в София, но отскоро живее в близост до нея сред природа и тишина. Направил е в родния си град множество изложби, но едва тази година се захвана да изобрази на платно с маслени бои столицата, такава, каквато я вижда.

Оригинален като рисунък и изключително креативен художник, Петър Маринов не спира да смайва с творбите си любителите на изящното изкуство. Провокативен, новатор, нестандартен и вечно търсещ, Петър Маринов умее да ни пренася в своя красив творчески свят, изпълнен с много изящество и съвършенство.

Приятно слушане.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55