Защитилият с отличие степен доктор по философия на Виенския университет и най-висшето научно звание доктор на историческите науки, Стоянович заема висши партийни постове в СДС и в ПП „Движение Гергьовден“. Следвал „Германистика“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и завършил „Обща история“ и „История на Източна и Югоизточна Европа“ във Виенския университет, посещавал е и семинари и лекции по германистика, теология и театрознание.
Както казват кръвта вода не става и Петър Стоянович поема към политиката и германистиката, подобно на своя дядо, на когото е кръстен и своя прадядо - Иван Стоянович-Аджелето, национал революционер, създател на българските телекомуникации, журналист, народен представител, създател на първата българска телеграфна агенция, дипломат и царски съветник.
Наследник на видни личности, което е предимство, но и тежест, Петър Стоянович освен успешна професионална кариера, има и интересен, и колоритен живот, срещи с много значими персони. Баща му Иван Стоянович е колос в сферата на киното, майката му Ани Бакалова е сред знаменитостите на родния театър и кино. В предаването гостът обяснява колко много го обогатява в детството му д`осега до театрали, кинаджии и писатели, с които е обграден и какви са мотивите му да не тръгне по пътя на именитите си родители в изкуството, а да се насочи към историята, политиката и лингвистиката.
Гостът разказва за студентския си живот във Виена, когато живее в дома на имперски наследници от фамилията Щолберг - внуците на император Франц Йосиф, но работи там като градинар, детегледач и прислуга, за да може да учи.
Макар и за кратък период от времена министерския пост (29 май 2013 - 8 август 2014) той прави много полезни стъпки за българската култура, приема поста като шанс да промени статуквото. Стоянович споделя какво спира развитието не само на културата, но и на държавата – подценяването на ресора, липсата на адекватно финансиране, объркани приоритети, работа на парче, повече партийни отколкото национални каузи.
Споделя, че някои от законите, върху които поставя акцент - за меценатството, за авторското право, за културното наследство, така и не виждат бял свят.
Според него „големият проблем на българите е, че никой не си знае мястото“. А къде е неговото място, къде се чувства най-комфортно и щастливо? Нашият гост е обиколил цял свят, могъл е да остане да работи и да живее във Виена, но се връща в родината, защото „Дървото без корен е мъртва дървесина“.
Освен в старата родова къща в София Петър Стоянович обича да се зарежда в селския си дом, където е минало детството му покрай баба му Бина и дядо му, който е знаел четири езика и е бил шеф на най-големия тютюнев концерн в Европа. Разказва за 120-годишната къща, която е била килийно училище от XIX век и която му носи повече уют от бляскавите европейски столици.
Рицар на цивилния кръст за заслуги на Република Малта и Велик офицер на Суверенния военен орден на хоспиталиерите на Свети Йоан от Йерусалим, Родос и Малта - Петър Стоянович е категоричен, че с партийността отдавна е скъсал, но не и с политиката.
Убеден е, че премисленият компромис е в основата на успешната кариера. Политик, историк, културен деец и изключително ерудиран учен и балканист доц. д-р Петър Стоянов, като своите предци, с действията си постоянно се стреми да гради историята и бъднините на съвременна България.
Чуйте цялата радио среща с Петър Стоянович.
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..
На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: - Метролинии 1, 2, 3 и 4 - Автобусни линии № Х9,..