Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крум Пеев предпочита изкуството като предците си - писателя П.Ю.Тодоров, социолога Хр.Ю.Тодоров и възпятата от Яворов Мина

Художникът Крум Пеев – правнук на писателя П. Ю. Тодоров и възпятата от Яворов Мина е гост на „Кой кой е“.

Завършва маркетингв Нов български университет, но изобразителното изкуство изпълва живота му от десетилетия. Има множество изложби в страната и в чужбина, като има няколко стотин картини в частни колекции. Прабаба му Мина Тодорова е изгора на поета Яворов, който написва в нейна чест много прочувствени стихове, сред които и „Две хубави очи“. Неговият прадядо Юрдан Тодоров е губернатор на Русенския вилает, народен представител в три парламента и пръв кмет на град Елена. Прабаба му Роза Хаджихристова е от рода на Стоян Михайловски и Иларион Макариополски .

Крум Пеев обича да рисува натюрморти и пейзажи, за които хората казват, че имат освен художествена стойност, но и енергийна мощ.

В предаването със самоукия художник говорим за нещата от живота, пречупени през съдбата на неговите известни предци...

Нестандартен творец, достоен потомък на известният род на Юрдан Тодоров, Крум Пеев. умее да ни пренася в своя красив творчески свят, изпълнен с много изящество и романтика.

Приятно слушане.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Форум", 21.03.25: Може ли инвеститорът да прави каквото си поиска, ако има документи?!

В края на настоящата седмица гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов коментираха във "Форум" следните теми: Наредби, сгради, квартали, документи и интереси на инвеститорите. "Не се мисли за хората, за бъдещето и как ще се живее." Има ли власт и право кметът на откаже проект при изрядни документи или при такива..

публикувано на 21.03.25 в 18:40
Микроледник „Снежника“ на фона на връх Вихрен

С мащабен форум отбелязваме Деня за защита на ледниците

Институтът за изследване на климата, атмосферата и водите при Българска академия на науките (ИИКАВ-БАН) организира конференция и тържествено събитие, посветено на водата като безценен природен ресурс, незаменим компонент на всички организми и жизнена среда, но и генератор на екстремни събития като бури, градушки и наводнения. Повод са три..

публикувано на 21.03.25 в 17:24
Георги Проданов

Георги Проданов: Без участие във властта нито ИТН, нито БСП и ДПС щяха да оцелеят в тази ситуация

Причината за влизането на "Величие" в Народното събрание (НС) и пренареждането на парламентарната политическа картина е най-сериозният удар срещу българската демокрация и изборния процес през последните години. След решението на Конституционния съд останаха много въпроси без отговори. Това коментира пред БНР-Радио политологът и..

публикувано на 21.03.25 в 17:03
Съдовете са с обем до 740 л. и са лесни за сглобяване и употреба

Столичната община дава 2000 компостера за домакинства от цяла София

Столичната община достави на районните администрации 2000 компостера за домакинства от цяла София . Те са част от инициативата на администрацията „Компостирай вкъщи“ и се раздават на домакинствата, които предварително са заявили желание, съобщават от Столичната община. С това общият брой на компостерите за домашно ползване по програмата стават над 14..

публикувано на 21.03.25 в 16:10

Любчо Нешков: Гневът в РСМ и протестите в Сърбия имат корени в десетилетията назад

След десетките жертви в Кочани не можем да говорим за изолиран трагичен случай, а за поредното тежко сътресение в нашата югозападна съседка, коментира пред БНР-Радио София Любчо Нешков, журналист и експерт по процесите на Балканите . Той припомни, че преди това имаше пламнал автобус (на територията на България), потънал кораб в Охридското..

публикувано на 21.03.25 в 15:38
Александра Алгафари

Що е емоционална интелигентност и могат ли алгоритмите на AI да заместят изразяването ѝ?

В предаването "Радиокафе“ с ентусиазъм разговоряме за това - как се променя емоционалната интелигентност в ерата на изкуствения интелект (AI) Ггост и събеседник по темата е психотерапевтът Александра Алгафари . "Ако искаме да определим що е то емоционална интелигентност, нека първо да помислим – можем ли да си назовем емоциите. Когато..

публикувано на 21.03.25 в 15:22

Със "Седмица на кукленото изкуство" отбелязваме Световния ден на кукления театър

На 21 март отбелязваме Световният ден на кукления театър. Асоциацията на куклените театри в България празнува със 7-дневни чествания в първата по рода си "Седмица на кукленото изкуство“. В цялата страна са предвидени събития, с които се отбелязва инициативата като участват куклени и драматично-куклени театри, членове на Асоциацията...

публикувано на 21.03.25 в 15:15