Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златните минути на Радио София:

В поредицата "Министър-председатели на България" – Тодор Живков (1962-1971)

БНР Новини
5 ноември 1963 г. - Тодор Живков открива първите мощности в новопостроения металургичен комбинат Кремиковци - денят е обявен за официален празник на металурга
Снимка: lostbulgaria.com

Начело на 70-то и 71-то правителства на България е Тодор Живков.
Роденият на 7 септември 1911 г. Живков има дълга политическа кариера. В продължение на 35 г. (от 1954 до 1989 г.) оглавява управляващата Българска комунистическа партия, заема централни ръководни длъжности, председател на Министерския съвет и председател на Държавния съвет на Народна република България.

След завършване на полиграфическото училище в София, започва работа като букволеяр в Държавната печатница.

След 9 септември 1944 г. е политически ръководител на Щаба на Народната милиция и секретар на Окръжния комитет на БКП в София.

Партийната му кариера е във възход и през 1954 г. е избран за първи секретар на ЦК на БКП. Истинска власт обаче, получава след инициирания от него Априлски пленум през 1956 г., на който централно място заема осъждането на култа към личността на Сталин и на предишния държавен лидер Вълко Червенков. Априлският пленум е началото на „истинския социалистически живот”, чието автентично лице е Тодор Живков.

От позицията си на партиен лидер Живков постепенно разширява контрола си върху управлението на държавата. През 1962 оглавява изпълнителната власт в страната, като измества Антон Югов от поста министър-председател на България; през 1971 той отстъпва премиерския пост на Станко Тодоров, за да стане председател на новосъздадения Държавен съвет, т.е. фактически държавен глава.

Практиката на периодични кадрови смени с все по-нови и амбициозни кадри (и държането в страх на по-старите) продължава до края на управлението му на партията и държавата.

На пленума на ЦК на БКП на 10 ноември 1989 г. е приета оставката на Тодор Живков, а на следващия пленум, през декември същата година, той е изключен от партията. Освободен е от всички постове и на 18 януари 1990 г. е арестуван и обвинен в редица престъпления: т.нар. "Възродителен процес", “лагерите на смъртта”, финансово подпомагане на комунистически партии.

Живков има седемгодишна присъда за неправомерно раздаване на коли, апартаменти и представителни суми на Управление безопасност и охрана (УБО), но по-късно присъдата е отменена. Останалите обвинения са отменени след смъртта му през 1998 г.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36