Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Довечера от 21:30

Лудогорец излиза за победа срещу Цървена звезда или поне равен, но над 2:2

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Лудогорец излиза срещу Цървена звезда от 21:30 часа стадион "Райко Митич" или иначе казано на "Мала Маракана" в Белград, за пореден подвиг в Европейските клубни турнири. Българският шампион трябва да търси победа в срещата-реванш от третия предварителен кръг на Шампионската лига, след като на Лудогорец Арена направиха реми 2:2. Другият вариант за продължаване напред е равенство с много голове или ново 2:2 и продължния и дузпи. При втория вариант обаче нищо не се знае.

Ако Лудогорец постигне победа днес, тя ще бъде историческа за българския футбол, тъй като досега нито един наш тим не си е тръгвал с успех от този стадион. С неуспешни опити са: ЦСКА, Локомотив (Пловдив) и Ботев (Пловдив).
Едно от големите предимства за Звезда е тяхната публика. Днес отново се очаква трибуните да бъдат пълни, като 50 хиляди души ще стряскат играчите на Дерменджиев. Всички билети за мача са изкупени и атмосферата ще бъде невероятна. Това ще бъде 13-ият двубой на Георги Дерменджиев начело на Лудогорец в евротурнирите. Именно от Белград започна приказката на Лудогорец в Шампионската лига преди две години. Тогава "зелените" направиха 2:2 с Партизан и така елиминираха "гробарите" по пътя си към плейофа за груповата фаза. Разградчани не са много убедителни в гостуванията си на европейската сцена. В общо 17 изиграни мача те имат 6 победи, 2 равенства и 9 загуби на сметката си.

Вратарят на Лудогорец Владислав Стоянов очаква отборът му да се класира напред в Шампионската лига.Той заяви, че няма да се изненада, ако се стигне до поредния драматичен мач за "орлите".

Треньорът на Лудогорец Георги Дерменджиев очаква труден реванш. Наставникът заяви, че в тази фаза на турнира няма лесни срещи, но въпреки това разградчани излизат с мисълта за победа.

Треньорът на Цървена звезда Миодраг Божович пък се опита да стресне Лудогорец преди срещата-реванш от третия квалификационен кръг на Шампионска лига между двата отбора. Ден преди двубоя наставникът на тима от Белград твърди, че атмосферата на стадиона ще е такава, че все едно идва краят на света.

"Стадионът ще ври! Атмосферата ще е все едно идва краят на света. Искам да успокоя играчите. Доволни сме, че сме в ситуация, в която сме на мач от групите на Лига Европа. Но ако загубим, клубът няма да спре да съществува. Надявам се публиката да ни помогне да отидем в следващия кръг.

Капитанът на Лудогорец Светослав Дяков е сигурен, че неговият тим има сили да елиминира Цървена звезда.

"За мен Лудогорец е по-добрият отбор. Звезда е качествен тим, с добри футболисти, но аз мисля, че нашият отбор е по-добър от техния.

42-годишният италианец Лука Банти ще ръководи срещата. От 2009 г. е рефер на ФИФА. От 2010 г. започва да ръководи мачове в италианската Серия “А”. През 2012 и 2013 г. е ръководил Ювентус - Интер. Получава наряди и за световни квалификации за Мондиал 2014.

Банти вече е свирил мач на Цървена звезда на “Мала Маракана” - преди 3 години води мача от Лига Европа между Звезда и исландския Вестманаея, спечелен от сърбите с 2:0.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03