Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От закуските в Банско по-хубави няма да намерите

БНР Новини
Движението е здраве, убедена е Янка Рахова, а около Банско изборът на планински маршрути е богат
Снимка: pateshestvenik.com
При гостуването на Радио София на площада в Банско ви срещнахме с една изключително интересна дама. Името й е Янка Рахова. От 20 години има хотел в града, пътувала е много (и преди, и след като се е захванала с този бизнес), била е председател на асоциацията на банските хотелиери.

Разговорът с нея ще ви се "услади", вярвам, като прочутите бански специлитети, за които разказва, като закуските в Банско, които - убедила се е в това - превъзхождат всички европейски закуски, и като качество, и като обилност, и като лично отношение (разбирай, наличието на домашна баница, току-що направени мекички и бухти). Едновременно ерудирана и колоритна, Янка държи да започне с това, че в Банско гостоприемството си е като някога - тук като ти почукат на вратата, казваш "Яла! Кой е?" - тоест, първо пускаш човека, после го разпитваш кой е. Говорим и за най-хубавите планински маршрути около и над Банско - маршрути, за които още през 80-те през лятото са идвали куп туристи (още тогава Банско си било летен курорт), за различния профил на чуждестранните туристи през лятото и през зимата, за българина, който яде все по-здравословно и спортува все повече; но и за това, което още може да се направи, за да не стоят затворени 20 процента от хотелите извън зимния сезон.

Според Янка Рахова, фестивалите много помагат, ама много - и тук прави едно "отклонение" за традициите в Банско и че те наистина се спазват "от сърце" (и в пеенето, и в занаятите, и в знанието за миналото), че тук е единственият град, в който жените още носят фустанели, ама с тези фустанели вечерта всички са на площада, за да слушат джаз. Иначе казано, банскалии обичат традициите си, но са открити за това, което не познават. Стига да е хубаво. И са винаги актуални - на това ми обръща специално внимание Янка - забелязвате ли, и някога с Неофит Рилски, после - с Паисий Хилендарски, по-късно с Вапцаров - изброява тя и стига до днешните герои на града.

Чуйте я - хем ще научите много, хем някак ще ви стане по-леко и оптимистично настроението. Защото е от хората, които много знаят, много работят, много са постигнали, много са преживяли и продължават да вярват в доброто у хората. В Банско. И в гостите на града. А, и не на последно място - имат чувство за хумор!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03