Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Моята друга музика" в неделя

Песните на олимпиадите - от Рио назад във времето до Монреал

Снимка

Някои от песните, които са откривали или закривали олимпийските игри през годините, ги знаем добре. Други са си останали там, в онзи "олимпийски миг“, дали защото са били твърде патетични, дали защото са прекалено мащабни, за да имат "отделен живот". Както при почти всяко нещо в музиката, еднозначен отговор няма.

Ако има шампион сред олимпийските песни, то това е "Barcelona". Написана от Фреди Меркюри и Майк Морън още през 1987година, за да бъде готова за предварителната селекция за олимпиадата в Барселона, тя е ярък израз на любовта на вокалиста на "Куин" към операта... А много преди това той е споменал, че обожава Монсерат Кабайе и че иска да се запознае с нея. И когато става ясно, че Барселона ще е домакин на игрите, тя (която е родом именно оттам) се обажда на Фреди. Останалото е история!

Друга олимпийска песен, останала във времето, е One Moment in Time на Уитни Хюстън, която звучи при откриването на Олимпиадата в Сеул през 1988 г. Интересното е, че за едни от олимпйските игри на американска територия - тези в Атланта през 1996 година, две от емблематичните песни не са на американки, а на канадка (Селин Дион) и на кубинска емигрантка (Глория Естефан).

14 години по-рано, в Лос Анжелос пък "химнът на плувците" е изпълнен от Кристофър Крос, а друга от песните е поверена (да бъде композирана) от Джорджо Мородер. Иначе испанската 1992 г. е много силна, защото освен безспорната Барселона, там звучи още един страхотен дует (написан от британец, но затова пък кой - Ендрю Лойд Уебър) - на Хосе Карерас и Сара Брайтмън.

Красива, но вече позабравена, е песента, с която се откриват игрите в Сидни - The Flame, заедно с едни прекрасни-затрогващи пеещи деца. И две интересни и показателни канадски олимпиади - зимната във Ванкувър през 2010, когато "барабана бият" Брайън Адамс и Нели Фуртадо (която преди това се беше "присетила" за португалските си корени и беше записала химна на европейското по футбол в Лисабон, а за зимните олимпийски игри във Ванкувър отново си стана канадка), и лятната в Монреал 34 години по-рано, когато олимпийската песен е на френски, изключително красива и нежна и се нарича Je t''aime.

Всички тях можете да чуете в "Моята друга музика" по Радио София в неделя от 13 до15 часа. И не само - има цял "бразилски Рио час" - с много Жобим (в комбинации ту със Стинг, ту с Франк Синатра) и Сержио Мендес, както и с малко Елиане Елиас и песни от онази прекрасна анимация "Рио". И едно страхотно Desafinado с гласовете на Джордж Майкъл и Аструд Жилберто.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30