Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 6000 участваха в маратон под мотото "Аз бягам за мир"

Тази неделя (9 октомври) в столицата ни за 33-ти път ще се проведе традиционният Софийски маратон, валиден за балканско и национално първенство. Записали са се повече от 2000 участници. Почти всеки четвърти от тях има амбицията да пробяга класическите 42 км, а останалите ще се задоволят с по-кратки дистанции - 21, 10.5 км или най-достъпната от 3 км. Сред най-сериозните претенденти за разпределение на наградния фонд от 60 000 лв. са бегачи от Етиопия, Кения и Мароко, както и от Северна Америка и Азия.

Заради състезанието в неделния ден центърът на София ще бъде в някаква степен блокиран, предупредиха от Столичната община.

Стартът на маратона е в 10 ч. в неделя, а до 16 ч. ще бъдат затворени отсечки от булевардите "Евлоги и Христо Георгиеви", "Патриарх Евтимий", "Витоша", "Пенчо Славейков", "България", "Петко Каравелов", "Арсеналски", "Черни връх", "Драган Цанков", както и цялата ул. "Фритьоф Нансен", по които минава официалното трасе.

Промени ще настъпят и в маршрутите на голяма част от линиите на градския транспорт, които преминават по споменатите улици.

Точно седмица преди Софийския маратон - бегачи се състезаваха в друг маратон - в съседна Турция.
В град Чанаккале беше (но не бяга) нашият репортер Георги Нейков.

Чуйте неговия разказ.

Първото издание на маратона е било през миналата година, когато са се чествали 100 години от големите сражения през Първата световна война, при които турците са защитили Дарданелите от атаките на войски от Великобритания и Ирландия, Австралия, Нова Зеландия и други. Тогава двете воюващи страни са дали повече от половин милион жертви. На азиатския бряг на пролива пък, на 30-35 км се е намирала древна Троя. Именно затова, в област Чанаккале, станала свидетел на много пролята кръв през вековете, е важно, и същевременно символично да се организира и провежда такъв маратон на мира – отбеляза пред нашия микрофон Armağan Aydeğer – мениджър и активен член на няколко туристически и работодателски организации, който е и сред основните организатори на събитието. - Затова главната идея и цел на този маратон е мирът. Дистанциите, на които бягат участниците са 6, 10, 21 и 42 км. Всички бегачи преживяват три важни неща. Природата и потапяне в историята – маршрутът преминава през красиви и исторически места, край паметници и монументи. А третото е мирът. Три – основателни и важни причини за участие. Броят на участниците  този път са 6000 – тоест, двойно повече от първото издание преди година. Това е доста вдъхновяващо за нас. И се надяваме на участници от още повече националности, включително и от България и други страни.

Правителството подпомага идеята и организаторите, допълва Армаан Айдеер. Но не по-маловажно е, че самите хора в града и участниците от близо 20 страни, са ентусиазирани и сякаш дълго време са чакали този – не толкова спортен, колкото социален акт.

Събитието беше съпътствано от семинар и изложение, както и лайв изпълнения на известни поп и рок изпълнители по крайбрежната ивица на Чанаккале – нещо, което доближава събитието до характеристиката на фестивал. Беше поставено началото и на Гора на мира – със засаждане на хиляди дръвчета в памет на загиналите в битките за полуострова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00