Чудех се тези дни кое е най-притеснителното около всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада, наричано за по-кратко СЕТА – безскрупулният и безогледен натиск, който една група (отдавна наречена сполучливо „решаващите малцина“) европейски бюрократи прилагат върху една белгийска провинция на фона на многохилядни протести в цяла Европа, откровено лъжливият начин, по който темата се поднася от родните медии, прокарващи недотам забавната версия с „отпадането на визите“ или тоталната апатия и незаинтересованост у „будното българско гражданско общество“.
Белгия обяви съгласието на Валония да подкрепи договора. Досега тя единствена се противопоставяше на СЕТА и настояваше за по-големи гаранции за спазването на стандарти в сферите на екологията, земеделието и правата на европейските работници и потребители. Според белгийските медии победата на Валония е във включването на предпазна клауза за деактивиране на СЕТА за защита на местните фермери, а също и промени в устройството на арбитражите за търговски спорове между компании и правителства.
В Канада властите приветстваха постигнатия консенсус, а медиите прогнозират подписване на споразумението до дни. Официалните лица обаче са далеч по-предпазливи. Според Алекс Лоурънс - говорител на министерството на международната търговия:
„Това е положителен напредък, но работата още не е приключила. Остават допълнителни стъпки преди подписването.“
Какви ще бъдат тези „допълнителни стъпки“ очевидно предстои да разберем, но възможността отново да се озовем в някоя от описаните по-горе категории никак не е малка. И подозирам, че няма да бъдем в една от първите две.
В прикачените звукови файлове може да чуете разговор с Георги Христов от „Солидарна България“ за това какво всъщност представлява СЕТА, а с журналиста Николай Драганов говорим за медийното отразяване на подробностите съпътстващи подписването на споразумението у нас.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..