Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатичните промени и замърсяването на въздуха – тема табу в България. За кого е удобно?

| обновено на 25.11.16 в 11:01
Снимка: Архив

Обективната информация по отношение промените в климата стига трудно до обществото, поради слабия интерес на централните  медии, както и от подценяване на проблема на политическо ниво. Обикновено в обществото е популярно мнението, че промените в климата са нещо, което се случва далеч от България и нищо не зависи от нас, но Европейския съюз ни принуждава да взимаме неизгодни за нас решения. Само с усилията на неправителствения сектор е трудно да се достигне до по-широки кръгове от българското общество.

Това мнение изрази в предаването „Срещу стената“ Тодор Тодоров от неправителствената организация „За Земята“.

Според доклад на Европейската агенция по околната среда за периода 2000-2014 година, замърсяването на въздуха е най-голямата отделна екологична заплаха в Европа. През 2013 г. е имало почти 470 хиляди случая на преждевременна смърт в 41 европейски страни, които са пряко свързани със замърсяване на въздуха. Фините прахови частици, както и приземният озон и азотният диоксид причиняват или изострят дихателните проблеми, сърдечносъдовите болести, рака и водят до скъсяване на живота.

За България данните са още по-стряскащи. Доклад на ООН от 2011 г. сочи, че заедно с Румъния и Армения, сме начело в световната класация на смъртните случаи, причинени от замърсен въздух, а четири от петте града с най-мръсен въздух в Европа са именно у нас.

За пореден път много закъсняха разяснителните кампании на правителствено ниво по тема енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, нови технологии. Политиците и бизнеса все още предпочитат да подкрепят икономиката на потреблението и изхвърлянето, която им позволява да паразитират върху държавните поръчки и фондовете в сферата на енергетиката, смята Тодор Тодоров.

Не на последно място, обикновено интереса на медиите в България е кампаниен, във връзка със събития като Международния ден за борба с промените в климата или Конференцията по въпросите за изменението на климата в Париж от миналата година.

Защо по тази жизнено важна тема у нас почти не се говори, кой има интерес от това, за бъдещето на електромобилите като алтернативен начин на придвижване, както и за казуса АЕЦ „Белене“- „истински учебник по корупция“ – може да чуете разговор с Тодор Тодоров от сдружение „За земята“ в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поредица събития, посветени на културната дипломация в България и на Балканите

Институтът за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките, в институционално партньорство с Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България, организира серия от публични срещи-дискусии, посветени на културната дипломация в България и на Балканите. Първото събитие от поредицата ще..

публикувано на 06.02.25 в 14:13
Ива Йорданова - първата българка световен шампион по салса и бачата

Българката Ива Йорданова стана световен шампион по салса и бачата

В предаването "Добър вечер, София“ гостува Ива Йорданова – българска танцьорка и хореограф , която записа световна титла в състезанието The Summit Championship , което се проведе преди седмица в Ню Йорк. Часове след кацането на родна земя, тя сподели пред екипа ни за преживените емоции в САЩ. "Все още преосмислям всичко, което ми се..

публикувано на 06.02.25 в 14:01

Ревизията на европейските политики трябва да доведе до подкрепа на местното производство

Цял свят използва китайски стоки и продукти, но не бива да забравяме, че и там технологиите са с произход от Европа . Световните интереси в сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), на изкуствения интелект, в днешния бизнес режим на работа изискват ново мислене, нова политика . Това трябва да се осъзнае в България и от..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

"Пътуване с музиката на ФСБ" със студентите от класа по поп и джаз пеене на ас. д-р Адриана Бенова

На 19 февруари 2025 г., от 19.00, студентите от класа по поп и джаз пеене на ас. д-р Адриана Бенова ще зарадват софийската публика с изпълнения на подбрани песни на легендарната българска група ФСБ. Концертът "Пътуване с музиката на ФСБ“ ще бъде под ръководството на ст. преп. Кристиан Илиев. Пред Радио София Адриана Бенова сподели, че..

публикувано на 06.02.25 в 12:13
Христо Йоцов

Два авторски концерта на Христо Йоцов по повод неговия рожден ден

Навръх своя 65-и рожден ден – на 17 февруари , Христо Йоцов ще изнесе специален концерт в зала "България" Плевенската филхармония . Дни по-рано – на 14 февруари (петък), програмата ще бъде представена и пред меломани в Плевен. Ще прозвучат премиерно три изключително любопитни и красиви произведения на границата между класиката и..

публикувано на 06.02.25 в 11:46
Диана Русинова

Диана Русинова: След случая с Нойзи други съдии се позовават на решението на Мирослав Петров

Мярката за отнемане на автомобили от водачи, карали след употреба на алкохол или наркотици дава резултат.  "Целта ѝ не е да се вземат колите на хората, а те да се замислят и да не сядат да шофират след като си пили. Възрастните хора сами решават и отговарят за поведението си, но личният избор не бива да застрашава живота на останалите..

публикувано на 06.02.25 в 10:06
Петя Иванова, сдружение

Ще се създаде специална структура за по-бързи автотехнически експертизи

От сдружение "Ангели на пътя" проведоха протест тази седмица по повод решението на съдия Мирослав Петров, който отказа да конфискува автомобила на публициста Ивайло Нойзи Цветков, заловен да шофира след употреба на алкохол. "По принцип това не е честа практика на съда, но специално за този съдия и неговия състав това се оказва тенденция...

публикувано на 06.02.25 в 09:38