Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кардиологът съветва

Доц. Светослав Йовев: Всички видове наркотици увреждат сърцето

Здравото сърце е сърцето, което обича, отбелязва като поет специалистът

Снимка: Георги Корнейков, БНР
В началото на зимата, по-опасния сезон за сърцето, какво трябва да знаем за сърдечните заболявания, как да се предпазим  и какви са методите на лечение? Гост в студиото на "Часът на здравето" бе доц. д-р Светослав Йовев, завеждащ Отделение по кардиостимулация, имплантиране на кардиовертер дефибрилатори и ресинхронизиращо лечение на Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“.

Най-хубавото лечение е профилактичното

"Всеки мъж на около 55 години е редно един път в годината да направи ехокардиография и да направи стрес тест или обикновена кардиограма, за да знае дали неговото сърце работи добре, и ако има индикации, които са наследствени, да се обърне по-голямо внимание през зимния период. При жените тази възраст може да бъде и по-висока, но през последните години се забелязва, че заболяването между мъжете и жените се изравнява, така че това не е успокояващ фактор", каза доц. д-р Светослав Йовев. Студът е провокиращ фактор. Сърцето работи в по-необичайна обстановка, макар че българинът е свикнал с четирите сезона и ако човек познава добре тялото си, не би трябвало да се притеснява от студовете. Много е важно да се знае генетичният материал, наследствеността - дали баща или майка са боледували от сърце; дали има доказано сърдечно страдание. Рискови фактори са още високата кръвна захар, високото кръвно налягане, задухът. Това са симптоми, които трябва да накарат човек да си обърне внимание и да не чака последния момент, за да отиде на лекар. 

Отключването на сърдечна недостатъчност най-често става през зимата

Това става с остро заболяване на белия дроб - бронхопневмония. Тя често върви с тежка форма на сърдечна недостатъчност. За да не се стига до там, трябва човек да си обърне внимание по-рано - ако има задух, отоци по краката или лесна уморяемост.  Доц. Йовев отбеляза вредата от самолечението, което българинът често прилага при вируси. Освен това всяка дейност в зимни условия трябва да бъде съобразена с възрастта и заболяванията, които има пациентът. Важни са спортът и двигателната активност,  не може цяла година да не сме спортували и през зимата да искаме да караме ски. Така организмът изпада в стрес, предупреди доц. Йовев.

Инфарктът се "подмладява"

Приемането на продукти, които стимулират сърдечната дейност или т.н. енергийни напитки, често води до тежки аритмии. Доц. Йовев даде пример с младеж, постъпил в болницата в тежко състояние, с тежка надкамерна аритмия и колапс след прекомерната им употреба.

"Всички млади хора, които се изкушават да пробват наркотик, било то синтетичен или не синтетичен, трябва да знаят, че всички видове наркотици увреждат проводната система на сърцето. Има голям риск на тези пациенти да им бъде имплантиран постоянен кардиостимулатор, който се носи цял живот", каза доц. Йовев. По думите му, според СЗО, полезна за сърцето е дозата от 75 грама алкохол - има антиоксидативен и коронародилатиращ ефект. Но само и единствено тази доза!

Нищо не е вредно, всичко опира до дозата


Тютюнопушенето обаче има много лош ефект върху организма. Той нацепва ендотела в човешкото тяло и създава условия да се образуват атеросклеротични плаки. Ако това стане в коронарното дърво, те предизвикват инфаркт, ако са в мозъка - инсулт.

"Една цигара предизвиква спазъм на кръвоносните съдове в продължение на три часа", каза още доц. Йовев. Стресът също е рисков фактор, но е нещо, което трудно можем да премахнем - той е навсякъде около нас, типът нервна система определя как човек индивидуално може да се бори с него.

"Българинът се храни много нездравословно", предупреди още специалистът. Според него обаче прилагането на холестеролопонижаващи медикаменти не е необходимо при гранична горна стойност на общия холестерол в кръвта, и при липса на исхемична болест на сърцето. Ако се започне лечение с тези медикаменти, то трябва да продължи цял живот.

Инфарктът успешно се лекува в България и то на световно равнище. Не така стои въпросът с пациентите, които имат риск от внезапна сърдечна смърт. Все още държавата не заплаща в пълен обем устройствата, т. нар. кардиовертер дефибрилатори, които се прилагат при ритъмни нарушения на сърцето. То засича патологичния ритъмен проблем и го пресича, и е задължително за пациентите, които са преживели вече сърдечен инцидент.

Силната болка е водещият симптом за инфаркт

Тя е локализирана зад гръдната стена, но не в една точка. Болката може да се пренасочва към ръката, гърба или долната челюст, защото може да са засегнати различни съдове в сърцето. И в тези случаи задължително трябва да се потърси лекарска помощ и то възможно най-бързо.

Още за рисковете за сърцето и за начините на лечение - чуйте в звуковите файлове!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00