В световен план хип-хоп музиката почти от самото си зараждане е политически насочена - критиката срещу властта, социалният бунт, агресията срещу институциите и класовото разделение са определящи и обуславящи еволюцията на движението през годините.
Public Enemy, KRS-One, Tupac Shakur, Ice Cube, Talib Kweli, Mos Def, Eminem, Psycho Realm, Immortal Technique, Lupe Fiasco, Sole са сред имената, чиято музика и радикална лирика пряко или косвено е изразявала политическа активност. Чисто идеологически тенденциите са крайно разнообразни и варират от борба за правата на цветнокожите, уличното насилие, анти-авторитаризма, до марксизъм, анархизъм и либертарианство.
У нас още от 90-те единствената „бяла лястовица“ по отношение на политически насочен рап бяха „Нокаут“, но в последните години и родната хип-хоп действителност търпи развитие и в нея се появиха явления и имена, за които със сигурност е добре да се говори.
Орлин Милчев-Атила е едно от тях, макар че рядко може да го чуете да се изявява по масовите медии. Самият той не харесва деленето на „мейнстрийм“ и „ъндърграунд“, понятия, отдавна изпразнени от смисъл.
Творчеството му е символ на социално ангажиран хип-хоп, който дава надежда и перспектива, че рап музиката може да бъде и нещо повече от „блинг-блинг“ wannabe-та.
Освен с хип-хоп Орлин се занимава и с кино. „Учител“ е заглавието, което за първи път направи впечатление и намекна, че може би и в България първи крачки прави една „нова вълна“ режисьори с по-различен поглед и естетика към това изкуство.
В прикачения звуков файл може да чуете разговор с Орлин Милчев-Атила за хип-хоп музиката като форма на протест, обвързаността между алтернативното и масовата култура, вредата от сляпото имитиране на румънското кино, както и неговите музикални, филмови и лични вдъхновения.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..