В световен план хип-хоп музиката почти от самото си зараждане е политически насочена - критиката срещу властта, социалният бунт, агресията срещу институциите и класовото разделение са определящи и обуславящи еволюцията на движението през годините.
Public Enemy, KRS-One, Tupac Shakur, Ice Cube, Talib Kweli, Mos Def, Eminem, Psycho Realm, Immortal Technique, Lupe Fiasco, Sole са сред имената, чиято музика и радикална лирика пряко или косвено е изразявала политическа активност. Чисто идеологически тенденциите са крайно разнообразни и варират от борба за правата на цветнокожите, уличното насилие, анти-авторитаризма, до марксизъм, анархизъм и либертарианство.
У нас още от 90-те единствената „бяла лястовица“ по отношение на политически насочен рап бяха „Нокаут“, но в последните години и родната хип-хоп действителност търпи развитие и в нея се появиха явления и имена, за които със сигурност е добре да се говори.
Орлин Милчев-Атила е едно от тях, макар че рядко може да го чуете да се изявява по масовите медии. Самият той не харесва деленето на „мейнстрийм“ и „ъндърграунд“, понятия, отдавна изпразнени от смисъл.
Творчеството му е символ на социално ангажиран хип-хоп, който дава надежда и перспектива, че рап музиката може да бъде и нещо повече от „блинг-блинг“ wannabe-та.
Освен с хип-хоп Орлин се занимава и с кино. „Учител“ е заглавието, което за първи път направи впечатление и намекна, че може би и в България първи крачки прави една „нова вълна“ режисьори с по-различен поглед и естетика към това изкуство.
В прикачения звуков файл може да чуете разговор с Орлин Милчев-Атила за хип-хоп музиката като форма на протест, обвързаността между алтернативното и масовата култура, вредата от сляпото имитиране на румънското кино, както и неговите музикални, филмови и лични вдъхновения.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..