SOS-детски селища раздаде за пръв път награди „Едно семейство“ на своите най-големи партньори и дарители.
Ивайло Гюров, който отговаря за фондонабирането и комуникациите в организацията гостува на „Радиокафе“, припомни началото на SOS-детски селища в Австрия и България, какви са днешните предизвикателства и цели.
SOS-детски селища работи в България от 1990 г. (Първото детско селище е в Трявна,1993) Голямата идея на тези селища (на техния създател Херман Гмайнер, 1949) е общността от хора да си помагат взаимно. Днес най-голямата частна глобална организация работи в 135 страни.
В момента много от страните (вкл. и България) са си поставили за цел до 2020 г. да могат да се самоиздържат от местни дарители. Трябва да събудим човещината. Нужна е промяна в нагласите на хората и фирмите, убеден е Ивайло Гюров.
Някои хора казват: „Аа, вие сте тези с къщичките“. Не, ние не сме с къщичките, ние сме тези – с децата. За децата се грижим… И не само за тях.
Ние сме една бизнес организация, чиито акционери са няколкостотин деца.
Но в SOS-детски селища работят и по други 2 програми - за превенция на раздялата. Вече има центрове в София, Перник, Габрово и Велико Търново, в които специалисти работят със семейства, при които има опасност децата да бъдат изоставени или да бъдат отнети от социалните служби. Работи се и с децата, и с родителите.
В програмата „Начало за самостоятелен живот“ се помага в първите 3-5 години след навършване на пълнолетие младите хора „да си стъпят на краката“.
Чуйте повече за организацията, за целите и наградите в разговора на Лили Големинова и Лъчезар Христов с Ивайло Гюров.
Движение за национална кауза и платформата Bulgaria Wants you организират Национална дискусия за обсъждане и решаване на негативните демографски тенденции в България. Събитието ще се състои на на 12 юни 2023 година и се организира за втора поредна година. Подробности по темата разказа Даньо Димитров, ръководител на проучването. "Анализирахме..
Най-новото заглавие от афиша на МДТ "Константин Кисимов" - Велико Търново е постановката на "Дон Жуан" от Моцарт. Тя гостува в зала 1 на НДК в София в рамките на фестивала "Софийски музикални седмици". Пленяващият шедьовър проследява историята на Дон Жуан, жените, които съблазнява, и отмъщението, което накрая го застига. В предаването..
Каква е политическата обстановка в България? Коментар по темата направи политологът Любомир Стефанов, който е и преподавател в НБУ. "Очаквам закономерен край. Минахме през пет поредни упражнения с предизвестен край. Правителството беше логичен завършек на края на една твърде дълго проточила се предизборна кампания. Много камъни се обърнаха,..
К нигата "Змей побратим" е последващо продължение на романа "Змей закрилник". В него писателката от Видин Симона Панова събира народни приказки от Северозапада. Действието във втория роман се развива още по-стихийно, а персонажите се изправят пред сериозни изпитания и неочаквани обрати из видинските улици и по тайнствените пътеки край..
Фестивалът „Джаз на Деветашкото плато“ достигна своето девето издание , подходящо да се проведе като юбилейно. Тази година той ще се проведе от 30 юни до 2 юли край село Кърпачево. За първата вечер е предвиден джем сешън с акустичната формация „The Social Callers“ и гост Кристиян Желев, а преди това с изпълнения, обединени..
Фотографът Яна Лозева разказа в предаването "Радиокафе" за експозицията си "Ауфтакт" в къща- музей "Вера Недкова" в София в рамките на проект, представящ съвременни автори успоредно с картините на Вера Недкова. Откъде идва името? "Ауфтакт" е музикален термин, който означава полу такт, в случая служи като метафора на нещо изплъзващо..