Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хореографите Антония и Людмил Макаронски предават вълшебството и магията на танцовото ни изкуство

Снимка: Луиза Лазарова
Интригуващо и приказно е да видиш как зарядът, енергията и уникалността на българското хоро пленяват и покоряват. Още по-впечатляващо и магично е да усетиш как ситните и плахи стъпки се превръщат в хармонично движение и те понасят в полета на великолепния български танц. Как се създава вълшебството, разказват Антония и Людмил  Макаронски – създатели и ръководители на Професионална танцова формация „Гераци“ и Танцов клуб „Гераци“, където последователите на българския фолклор се увеличават с всеки изминал ден.

Двамата са завършили Националното училище за танцово изкуство  в София, а след това и АМТИИ – гр. Пловдив. Професионалната им кариера е свързана с трупата на Нешка Робева, а Людмил Макаронски танцува и в ансамбъл „Чинари“ и ФА „Тракия“. Фолклорът и танцовото ни изкуство са и тези, които ги събират в живота. 

Людмил и Антония Макаронски са създатели на инициативата „Хората на България“, която дава възможност на всички желаещи да затанцуват в ритъма на неравноделните български тактове, да се учат от най-добрите български хореографи и професионалисти. Следващата такава среща е на 18 март в клуб „БГ ритъм“, когато стъпките на автентични български хора ще показва Асен Павлов – художествен ръководител и хореограф на ансамбъл „Чинари“, преподавател по български танци в НУТИ, носител на наградата „Сребърна лира“.

Днес отдавна вече няма мегдани, които да събират поколенията, но силата на емоцията и зарядът на българското хоро продължават да вдъхновяват и сплотяват всички, докоснати от него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05