Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според археолозите:

Трапезица е по-любопитна от Царевец

Снимка: irka66.blog.bg
Днес си говорим си за представянето на България на международното туристическо изложение в Берлин, което върви в момента. Един от акцентите на страната ни е туризмът през четиритe сезона на годината. С налагането на разбирането, че масовият летен и зимен туризъм не са единствената „панацея“ за развитието на този сектор от българската икономика, все по-голяма тежест в последните години започва да има концепцията за разработването на културния туризъм.

Освен като възможност за целогодишно привличане на гости и свързаното с това навлизане на капитали и по-високи постъпления в общинските бюджети и в държавната хазна, по-новите форми на туризъм създават предпоставка за оживяване и разнообразяване на живота дори в населени места, които досега не са били смятани за потенциални туристически дестинации.

Иначе всичко работи в наша полза - според експерти, България е на трето място в света по брой и разнообразие на културно-исторически паметници след Италия и Гърция. А според прогнозите на Световната организация по туризъм до 2020 г. културният туризъм ще бъде водещ в световен мащаб. Но и в момента близо 60% от чуждестранните туристи избират културното наследство като причина да пътуват, а Европа е ключова дестинация за тях.

Името на столица на културния туризъм отдавна си е извоювал Велико Търново. Там, знаете, се провежда и Международното туристическо изложение "Културен туризъм". В момента се подготвя неговото 14-о издание. То ще бъде от 06 до 08 април в Изложбените зали „Рафаел Михайлов“ в Търново. Ние също отскочихме до старопрестолния ни град, за да ви разкажем за две от емблемите на културно-историческия туризъм в града - крепостите Царевец и Трапезица.

Трапезица е по-любопитна от Царевец, казват археолозите и историците. Там никога не са живели турци. Крепостта остава християнска територия дори и след падането на Търново под турско робство през XIV век. И пак според специалистите, много вероятно е Трапезица да се е предала доброволно на турците. Тази версия се обяснява с липсата на опожарени постройки. Някои от храмовете са продължили да действат чак до ХVII век.

Археологът Мирко Робов, който също дълги години копае на Трапезица, ни разказа повече при едно от посещенията на наш екип на хълма. Чуйте.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46