Стипендиите по програмата „За жените в науката“ се отпускат всяка година от 2011 насам с цел да подпомогнат изследователската работа на младите жени учени в България и като стимул за тях да продължат своята научна кариера. В стипендиантската програма за 2016 - 2017 г. могат да участват дами учени от цяла България. Важните условия са кандидатките да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен, да се занимават с изследвания в сферата на естествените науки и да разработят авторски научен проект.
В „Шоколад“ този път ви срещаме със стипендиантката от 2015-а г. - д-р Деница Теофанова, която е главен асистент към Катедра „Биохимия“ в Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2011 г. тя получава образователната и научна степен „Доктор“, защитавайки дисертационен труд на тема „ДНК полиморфизми, определящи популационните групи на чернодробния метил Fasciola hepatica от Източна Европа“. До 2014 г. заема последователно длъжностите асистент и главен асистент в ИБЕИ-БАН, а от 2014 г. води практически занятия по „Биохимия“ и „Биокатализа“, както и лекции по „Метаболизъм и функционална биохимия“ в СУ „Св. Климент Охридски“.
Научноизследователската дейност на д-р Теофанова е насочена към прилагането на различни молекулни маркери, които имат за цел да изяснят генетичния произход, еволюция и филогенетични взаимоотношения на различни групи организми. Настоящите ѝ изследвания са съсредоточени към интегрирането на геномиката и молекулярната биология към растителната биохимия, поставяйки акцент върху идентифицирането на молекулни маркери за стресова толерантност и използването им в маркер-асистирана селекция на устойчиви сортове.
Когато ме помолят да препоръчам книги, го правя персонализирано, съобразно човека, но написаното от Иво Иванов е универсално, няма читател, на когото да не му хареса, защото той е писател с голямо сърце и душа. Това посочи в началото на разговора пред слушателите на БНР-Радио София Диляна Денева - отговорен редактор на платформата "Аз..
След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския..
Празнични концерти, школи по народни танци и чужди езици, певчески групи и богата библиотека – това е само част от културната дейност на богатата Народно читалище "Иван Вазов"-1928 в село Нови хан. Една от основните функции и задачи на читалището е съхраняването на местните обичаи и традиции, разказа пред БНР-Радио София Румяна Стоева, секретар на..
ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..
Какво по празниците пожелават столичани на града, в който живеят? Какъв подарък биха подарили на София? Едни предлагат някакво събитие, което да сплоти хората – с много светлини и музика, други – спокойствие и повече усмивки, трети – улично осветление, по-редовен градски транспорт, детска площадка с люлки в центъра… В анкетата си..
Динамична, но и успешна за софийското колоездачно общество е отминаващата 2024 г. Така я определи пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция" и добави, че годината е била наситена с много събития за велосипедистите в София и около нея. Годината е добра и по отношение на новите промени за колоездачите в столицата, реализирани от Столичната..
По Коледа в Ливърпул е с около 10 градуса по-топло, отколкото в Рим, но хората са в празнично настроение. Утре, 26 декември е т.нар. Боксинг дей (Boxing Day) в който се отварят подаръците. Но мнозина го очакват и с традиционния за Великобритания мач във Висшата футболна лига. Това предаде от Англия българинът Марио Джунински. От фен на..