Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щит срещу алергиите е изграждането от детство на толеранс от организма към причинителите

Снимка: БГНЕС
Алергията представлява реакция на имунната система на човека към причинители от околната среда, които при здрави хора не предизвикват отговор. Най-честите и сериозни алергични болести са бронхиална астма, алергичен ринит, атопичен дерматит, уртикария и други.

Сред най-честите алергени са полени, животинска козина, мухъл, храни и консерванти, химикали, акари, лекарства, домашен прах.

Напоследък хората все по-често се оплакват от алергии, а астмата, причинена от тях, е едно от най-честите хронични заболявания на белите дробове. В света има 300 милиона души, страдащи от астма. От заболяването в света умират 250 000 души годишно, отбеляза днес (Световния ден на астмата) доц. Мария Стаевска, председател на Българското дружество по алергология. Това заболяване не може да се излекува, но с правилно лечение, боледуващият може да води напълно нормален живот. Причините за нарастване честотата на алергиите са замърсяване на въздуха, тютюнопушене, обедняване на „добрите бактерии“ в организма, поради намален контакт с природата и животните.

Страховита прогноза е, че до 2025 година се очаква 50% от хората да страдат от алергия. За да предпазим децата си, е необходимо да ги срещнем с алергените от ранна възраст. За да предпазим себе си, трябва да подновим връзката си с природата, растенията и животните.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Отбелязваме Световния ден на астмата

От 11.00 ч. днес в Ботаническата градина ще бъде отбелязан Световния ден на астмата. Българското дружество по алергология (БДА), съвместно с Асоциацията на българите боледуващи от астма - АББА и Астра Занека ще представят актуални данни за..

обновено на 02.05.17 в 12:59
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с..

публикувано на 19.07.24 в 13:48