За въвеждането на задължително сексуално и здравно образование в училищата и закриване на възпитателните интернати, настоява националният омбудсман Мая Манолова. Утре предстои среща с трети образователен министър от началото на мандата й, на която тя ще изисква защита на правата на децата и подобряване на достъпа им до институциите.
По време на форума на Европейската мрежа на детските омбудсмани и УНИЦЕФ, на който България е домакин, тя призова за промяна в поведението на отговорните страни и зачитане на мнението на подрастващите. Срещата събира представителите на 17 държави, като цели да допринесе за ефективността на институциите в защита на правата на децата и подобряване на достъпа им за подаване на жалби и сигнали, както и необходимостта от въвеждане на здравна култура и сексуално образование в училищата.
Лесли Милър, съветник по партньорствата в Регионалния офис на УНИЦЕФ за Централна и Източна Европа, каза, че най-ценното е обмяната на опит между страните:
По време на обсъжданията искаме да ви насърчим да споделите по какъв начин стигате до уязвимите деца, когато работите с тях, включително деца с увреждания, деца мигранти, деца в бедност и такива, живеещи в затворени институции.
Мая Манолова отбеляза, че за належащата нужда от въвеждането на сексуално и здравно образование в учебната програма говорят дори самите ученици. България преминава през трудна социална промяна на закриване на институциите и преместване на децата в среда, близка до семейната, отбеляза омбудсманът и коментира проблема за децата, живеещи в т.нар. „възпитателни интернати“, които са настанени в конфликт със закона. Тя припомни, че е настоявала за нов закон за детското правосъдие, както и за Национална програма за закриване на тези домове. Темите ще бъдат дискутирани и на среща на националния омбудсман с образователния министър.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..