Националната гимназия за древни езици и култури „Константин-Кирил Философ” е единственото средно училище у нас, което дава възможност за класическо образование. Възможност, която се появява след като за четири десетилетия традицията на класическите лицеи в страната е прекъсната. „Гимназията е рожба на идея, която тръгва от Софийския университет”, разказва Гергина Тончева, създател и дългогодишен директор на училището. „Именити наши учени от катедра „Класическа филология”, „Старобългаристика”, „Кирило-Методиевистика”, Историческия факултет няколко години наред правят усилени опити да убедят съответните институции, че България не може да бъде без своето класическо образование. И успяват. На 10 октомври 1977 година е открита Националната гимназия за древни езици и култури.” По повод Празника на славянската писменост и култура, разговаряме в „Радиоприемница” с Гергина Тончева и с Лидия Домарадска, също един от създателите на училището и преподавател по латински език, както и с Борислав Петров, тазгодишният носител на първа награда от един от трите най-престижни конкурса за превод от латински език в света, който се провежда град Веноза, Италия.
„От нашия духовен корен ние тръгнахме и при създаването на новото класическо училище на България. В нашето духовно начало лежи именно класическото, което се изразява в изучаването на старогръцки и латински, и новото, което дойде със създаването на гимназията - ние положихме началото и на изучаването на старобългарския език, което го успореди с изначалните класически езици, продължава Гергина Тончева.
Може би най-ценното, което тези учени с международно признание и изключителни заслуги за хуманитаристиката са дали, е връзката между различните научни дисциплини и освен, че в гимназията се изучават такива уникални езици - латински, старогръцки, старобългарски, се изучават и другите дисциплини в контекста на класическата култура. Ние сме неразривна част от европейската културна общност и това много добре показва на младите хора колко ценно е да познаваш достиженията на тази култура, да познаваш добре миналото си и колко много помага то при изграждането на една образована, културна нация, която цени това наследство, допълва Лидия Домарадска, която в последните две години подготвя и Борислав за престижното състезание по латински език.
Самият Борислав, който завършва Класическата гимназия тази година, обобщава: „Когато се запознаеш с историята, ти опознаваш и съвремието. Нещата се повтарят и ти имаш една база, на която можеш да изграждаш и да се развиваш. И това е нещо, на което само класическото образование и хуманитаристиката могат да те научат.”
Още за конкурса, класическото образование и смисъла да познаваме миналото си вижте във видеото
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..