Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да гледаме на живота със "зелени" очила

Промяната в мисленето и поведението на обществото е най-важната крачка към позитивна еко промяна

| обновено на 31.05.17 в 16:12
Помислете добре - вашата смет за кой контейнер е... Или пък е за компост?
Снимка: Георги Корнейков, БНР
Част от конкурса "Екообщина" на тема: "Устойчиво управление на битовите отпадъци - от събирането до икономическото и енергийното им оползотворяване“ се проведе днес в сградата на Френския институт в София.
На срещата присъстваха експерти, които обсъдиха проблемите при събирането и оползотворяването на отпадъци, както в България, така и във Франция. Бяха представени възможностите за финансиране по приоритетна ос 2 - "Отпадъци" на Оперативна програма "Околна среда 2014 - 2020", а също и националният контекст по отношение на битовите отпадъци в двете държави. Най-важните теми, които бяха засегнати на семинара, бяха необходимостта от промяна в мисленето и поведението на хората, както за домакинствата, така и за предприятията в посока - произвеждане на по-малко отпадъци и разделно събиране.
Като много важна точка беше посочено активното участие на местните власти в организирането и оптимизирането на службите по сметосъбиране и сметоизвозване. Беше отбелязана и  необходимостта да се инвестира в по-ефективни съоръжения за оползотворяване и третиране на отпадъците. Според Рафаел Гуастави, ръководител на отдел "Събираемост и оползотворяване на отпадъците към Агенция по околна среда и овладяване на енергията и гост на семинара, в България и Франция има едни и същи проблеми, що се отнася до оползотворяването на отпадъци. Според него трябва да се поставят цели, които да са амбициозни, но въпреки това реалистични, предвид настоящото положение.
Гуастави изтъкна, че промяната в мисленето и поведението на обществото е най-важната крачка към позитивна промяна.
Експертът коментира, че трябва да бъдат изградени подходящи съоръжения за преработване на отпадъци. Че трябва да бъдат изградени платформи за компостиране, където да се сортират биологичните отпадъци. Компостът може от своя страна да служи за наторяване на зелените площи в столицата, а защо да не бъде използван и за произвеждане на електрическа енергия.
Като добри примери, на срещата бяха представени образцовите проекти за управление на битовите отпадъци във френския град Лил и в община Търговище.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48