Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да гледаме на живота със "зелени" очила

Промяната в мисленето и поведението на обществото е най-важната крачка към позитивна еко промяна

| обновено на 31.05.17 в 16:12
Помислете добре - вашата смет за кой контейнер е... Или пък е за компост?
Снимка: Георги Корнейков, БНР
Част от конкурса "Екообщина" на тема: "Устойчиво управление на битовите отпадъци - от събирането до икономическото и енергийното им оползотворяване“ се проведе днес в сградата на Френския институт в София.
На срещата присъстваха експерти, които обсъдиха проблемите при събирането и оползотворяването на отпадъци, както в България, така и във Франция. Бяха представени възможностите за финансиране по приоритетна ос 2 - "Отпадъци" на Оперативна програма "Околна среда 2014 - 2020", а също и националният контекст по отношение на битовите отпадъци в двете държави. Най-важните теми, които бяха засегнати на семинара, бяха необходимостта от промяна в мисленето и поведението на хората, както за домакинствата, така и за предприятията в посока - произвеждане на по-малко отпадъци и разделно събиране.
Като много важна точка беше посочено активното участие на местните власти в организирането и оптимизирането на службите по сметосъбиране и сметоизвозване. Беше отбелязана и  необходимостта да се инвестира в по-ефективни съоръжения за оползотворяване и третиране на отпадъците. Според Рафаел Гуастави, ръководител на отдел "Събираемост и оползотворяване на отпадъците към Агенция по околна среда и овладяване на енергията и гост на семинара, в България и Франция има едни и същи проблеми, що се отнася до оползотворяването на отпадъци. Според него трябва да се поставят цели, които да са амбициозни, но въпреки това реалистични, предвид настоящото положение.
Гуастави изтъкна, че промяната в мисленето и поведението на обществото е най-важната крачка към позитивна промяна.
Експертът коментира, че трябва да бъдат изградени подходящи съоръжения за преработване на отпадъци. Че трябва да бъдат изградени платформи за компостиране, където да се сортират биологичните отпадъци. Компостът може от своя страна да служи за наторяване на зелените площи в столицата, а защо да не бъде използван и за произвеждане на електрическа енергия.
Като добри примери, на срещата бяха представени образцовите проекти за управление на битовите отпадъци във френския град Лил и в община Търговище.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01

"Голямото СледКоледно четене" е най-приятното предизвикателство за книгоманите

Ако искате да прекарате приятни минути с книга в ръка и от друга страна да предизвикате себе си, може да намерите съмишленици като се присъедините в инициативата за "Голямото СледКоледно четене". Идеята е на Читалище.то и се провежда за четвърта поредна година по примера на исландците. В островната държава по Коледа съществува традиция..

публикувано на 26.12.24 в 11:50