Самата Марианжела е с интригуваща биография, завършила е живопис в Академията по изкуства в Париж (Academie des Beaux Arts), специализира Графични изкуства и стенопис в престижното ателие Molino de Santo Domingo, Мексико, там завършва Магистърска степен по Латиноамериканска литература, има над 30 самостоятелни изложби, осъществява проекта „Прегърни ме“ с тактилни картини за незрящи. Нея също включихме в сутрешното ни "Радиокафе" за да ни разкаже как й е хрумнала идеята за визуализирането на гръцката митология от децата в 5 клас.
Знаем как е изглеждал Пегас, но Кризаор все още е спорен. Дали е бил момче родено със златен меч или крилато диво прасе, или... как си го представяте? – с този въпрос Марианжела е разпалила любопитството в детските глави и с търпение, всеотдайност и безспорни творчески умения на утвърден художник, работи по проекта с децата в продължение на 5 месеца. Резултатът си заслужава – една вълнуваща, истинска и жива изложба. Ще усетите енергията от тази историческа среща – митологията на Древна Гърция ни „гледа“ през очите на най-малките художници на нашето време.
След това разговорът ни в студиото с Лили Владимирова и Огняна Вакавлиева се насочва към конкурса за българско съвременно изкуство, който те организират за втора поредна година. На първото издание е имало над 230 изпратени творби, като спектърът и тогава, и сега е много широк – от живопис и графика, през артинсталации, до фотография и всичко между тях. Впечатленията им са, че младият български творец е нерешителен и остава всичко за последния момент – така на първото издание в последната вечер сайтът блокирал от непрестанно идващите кандидатури. Такива можете да подавате тази година до 30 ноември, но не чакайте последния момент. Условието е да сте родени след 1978-а, а темата е отворена, озаглавена е NEWance.
На финала ни остава време да кажем и за голямата лятна изложба в галерията този път посветена на мариниста Марио Жеков (1898-1955), като това няма да е просто експозиция на прекрасните му картини, събрани от частни колекции от къде ли не, но и с информация за личността на твореца, за когото знаем твърде малко.
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.