Всъщност празникът на тетевенската саламура ме накара да се завърна в града. Макар че аз не съм почитател на саламурената рибена чорба, тя беше „звездата“ на централния площад „Сава Младенов“.
От местните хора разбрах, че честванията се провеждат през последните 2 години, а самата чорба е перфектното мезе за ракия. Цветът ѝ е червен, а вкусовете преливат в дъга от люто, кисело и солено.
Един от най-големите щандове, които предлагаше безплатната местна супа на посетителите, беше на Пожарната служба.
Предупредили сме тукашните да внимават какви ги вършат днес, защото нямаме намерение да им работим на празника. - ми казаха огнеборците с усмивки на лицата... За радост, не се и наложи.
Още от рано сутринта площадът се препълни с хора от цяла България, привлечени от красивата природа, празничната програма и саламурата. Песни, танци и много истории от минало и настояще повдигаха духа на посетителите.
Заместник-кметът на Тетевен - Борис Врабевски, ми разказа интересни моменти от историята региона и сподели радостта си, че този празник събира толкова много хора от всички точки на страната вече втора година. Според него това е начинът културата и традициите на града да бъдат запазени, а заедно с тях и духът на местните завинаги ще остане жив.
Научих, че Тетевенският край е бил населен от много древни времена. Някои хора смятат, че името произлиза от Тетьовия род, заселил се по тези земи и основал града. Според други мнения пък името произлиза от думата „тетива“, тъй като градът е опънат като тетива на лък по протежението на река Вит. В миналото в града се развивали 27 вида занаяти, а тетевенските търговци били много успешни и познати навсякъде.
Градът е бил наричан „Алтън Тетевен“ (Златният Тетевен). Абаджийство, кожухарство и резбарство са само част от занаятите, с които областта е била известна. Риболовът пък и до ден днешен си е ежедневно занимание. През 1801 г. Тетевен е бил нападнат от кърджалии и бил почти напълно опустошен и изпепелен. Той успял да се съвземе през 50-60-те години на XIX век, когато се превърнал в един от занаятчийските центрове на България.
Днес в Тетевен могат да се видят множество четнически къщи, обявени за културни паметници. Местата в околността, които си заслужава да посетите, са историческият музей, Гложенски манастир, парк за приключения „Адреналин“, водопад Скока. Подходящи за разходка са близките екопътеки. Можете да се скриете от горещото време в няколко пещери – Съева дупка, Драганчовица, Моровица.
За Тетевен има още много да се каже, но нека завършим с цитат от писателя Иван Вазов, посветен на града: Ако не бях дошъл в Тетевен и аз щях да бъда чужденец на майка България… Много съм бродил, много съм скитал, но не съм видял по-чуден рай.
Записите и снимките са на Луиза Лазарова.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..