Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ирен Цочева: Прегряването при децата е много по-опасно от вдигането на температура при вирус

Снимка: Александровска болница

В предаването "Часът на здравето" обръщаме отново внимание на опасностите, които крият високите температури. Най-застрашени са малките деца, защото при тях рискът от прегряване е много по-голям и по-бързо може да настъпи дехидратация.

Децата до 4 години по никакъв повод не трябва да бъдат излагани на пряка слънчева светлина в обедните часове, предупреждава д-р Ирен Цочева, педиатър и пулмолог в Клиниката по детски болести на Александровска болница.

"Децата до 4-годишна възраст са най-потърпевшите при излагане на висока температура. Кърмачетата и малките не трябва да се излагат на пряко слънчево греене в най-топлите часове - от 11:00 до 16:00. Това важи и за тези, които са морето. Опасно за тях е излагането на висока температура, дори при липса на пряко осветляване, тъй като тяхната телесна повърхност е по-голяма от телесната маса, в сравнение с възрастните", посочи д-р Цочева.

Друг рисков фактор е това, че децата чувстват жажда и посягат към вода, едва когато са загубили поне 2 процента от телесната си маса, което в някои случаи вече може да е сериозен проблем.

Родителите трябва да настояват за прием на течности


Те трябва да са хладки - да се избягват прекалено студените, както и много сладките. Децата трябва да с облечени в леки дрехи, в светли тонове, за предпочитане от естествени материи. Д-р Цочева посочи, че в нормалната диета не трябва да се прекалява със солта.

"Родителите трябва да наблюдават вида на детето - дали устните и лигавиците са влажни или напукани, както и вида на урината.  Ако детето пишка рядко и урината стане тъмна, то вече е настъпила дехидратация и трябва да засилят даването на течности", каза специалистът.

Какви са симптомите на дехидратацията?

"Децата могат да чувстват умора или свръхвъзбудимост, което е объркващо. Може да се унасят, кожата им да стане топла и червена, в най-напреднали случаи може да изгубят съзнание и гърчове", предупреди д-р Цочева. В такива случаи детето трябва да се отстрани от топлата среда, да се постави на хладно и проветриво място, и да му се наложат влажни компреси на местата, през които минават големи кръвоносни съдове.  При такива състояния трябва да се потърси и бърза медицинска помощ. Според специалиста, прегряването на детето е много по-опасно от вдигането на висока температура при вирус.

Още от съветите за ползването на климатик в жилище с малко дете, за храненето и грижата за децата през лятото - чуйте интервюто с д-р Ирен Цочева!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.04.24: Настроения и очаквания преди изборите

Гости тази седмица в предаването "Форум" бяха Тодор Терзиев и Арман Бабикян. Темите, на които те се спряха в днешния 23 април са: Политическите акценти от деня Настроения и очаквания преди изборите Ден преди изтичането на срока за подаване на документи за участие в европейските и националните избори от страна на политическите сили,..

публикувано на 23.04.24 в 19:11

"Училище за ваксини" се проведе за 16-и път

Вчера (22.04.24) се проведе събитието "Училище за ваксини". На него имунолози, вирусолози и епидемиолози обсъдиха темите за онкогенни вируси, имунизации и профилактика, съобщиха организаторите -  фондация "Астра Форум". Инициативата се организира за 16-ти път и е по повод ежегодно отбелязваната през април Световна и европейска седмица на..

публикувано на 23.04.24 в 18:46
Деси и Крис с Никола Бобоков( в средата)

Благотворителна кампания и изложба в подкрепа на украински младежи

Никола Бобоков е изключително осъзнат млад човек, инициатор на кампанията "Помогни на младежи от Украйна". Инициативата е в подкрепа на млади украинци, които искат да учат и да се развиват в България в най-различни области. Тя ще стартира на 24 април 2024 г. и ще продължи в рамките на 30 дни, до 24 май. Кампанията ще се открие в Националната..

публикувано на 23.04.24 в 17:20

Експертно проучване определи десетте риска за страната ни

Националното експертно проучване, озаглавено "Десет години, десет риска пред България", посочи десетте основни риска стоящи пред страната ни. Негови автори са д-р Валентин Съйков, председател на "Гражданска инициатива България 2050", и проф. д.н. Борислав Борисов, председател на Камарата на преподавателите във висшето образование. Проучването е..

публикувано на 23.04.24 в 17:16

Предлагат да падне тайната на възнаграждението

Предложена е директива, според която тайната на заплатата трябва да отпадне, а фирмите да са длъжни да публикуват на интернет страниците си стартовите възнаграждения на своите служители. Страната ни има срок до 7 юни 2026 година да въведе директивата на Европейския парламент и Европейския съвет от 10 май 2023 г., за укрепване на прилагането на..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

Програма от спектакли и концерти за 50 години Дом на културата "Средец"

ОКИ Дом на културата "Средец" отбелязва своите 50 години с редица  културни събития. Малко история През месец март 1974 г. влиза в експлоатация новопостроената от СГНС и ГДИС триетажна сграда на Централен младежки дом, находяща се в квартал „Лиляна Димитрова“, улица „Димитър Полянов“ 2а, разположена на площ от около 2000 кв.м. Със Заповед..

публикувано на 23.04.24 в 15:23

Специална общинска структура да се грижи за минералните води на София

На заседанието на Столичния общински съвет (СОС) на 25 април ще бъде обсъден и гласувано предложение да се създаде специализирана общинска структура за управление, стопанисване и ползване на находищата на минерални води на територията на Столичната община, в т.ч. проучвателни, експлоатационни, урбанистични, инвестиционни, концесионни, правни и др...

публикувано на 23.04.24 в 15:18