С него разговаряме за детството в Асеновград, с неговите "очарователни страни", за чувството за свобода и как баба ми слизаше вечер към 10 да ме търси, защото бяхме по цял ден навън и почти не се прибирахме, за реката, на която е прекарвал часове в въдица в ръка (който не го е преживял, не знае какво е това усещане), за романтиката на детството през 80-те, въпреки спецификата на онези години - както с усмивка добавя Тодор Чобанов, - когато имаше само два вида шоколад, знаете. Но пък имахме възможно най-щастливото детство, каквото днешните деца, в плен на технологиите, нямат". В онзи Асеновград ние, асеновградчани, най-лесно се връщаме, гледайки "Дами канят" (именно там е сниман този прекрасен филм), добавя заместник-кметът на София. И продължава - за богатата история на Асеновград, за стратегическото му разположение, за това че е един от главните маршрути на юг към Бяло море, че е търговски, но и духовен път. Рядко се връща през последните години в родния си град, но ако трябва да покаже на гости Асеновград, задължително ще ги заведе на Асеновата крепост, може би на Бачковския манастир и ще ги разходи по главната улица, по която и в детството, но и сега, има какво да се види.
Асеновградчани, казва Тодор Чобанов, са хора будни, има много видни личности, свързани с науката, родени там. Започва с акад. Благовест Сендов - един от големите реформатори в родното образование, към чиито идеи и днес под една или друга форма се обръщаме и днес, и продължава с проф. Денков от Софийския университет и акад. Н. Тодоров, който е бил председател на Народното събрание. Смята, че и до днес в Асеновград ученето е на почит и резултатите от това са видни. За още истории от малкия Йерусалим слушайте нашето "Радиокафе" директно от Асеновград от 9 до 12!
Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с Тодор Чобанов.
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..
До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..
След церемония по награждаване на 8 февруари станаха ясни фаворитите на журито и на публиката от 54-тото издание на Международния кинофестивал в Ротердам. "Беше обявен носителят на наградата "Тигър" . Това е филмът на режисьора Игор Безинович "Fiume o morte" ("Река или смърт") с копродуценти от Хърватия, Италия и Словения . Този филм може..