“Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива къщи-музеи, например рождената къща на Елин Пелин, къщата на Иван Вазов, в която той повече от 25 години живее в София.
Това са места, в които са прехвърлени атрибути, дрехи, мебели - всичко онова, което е запазено от определени писатели и поети. По този начин установяваме някаква връзка с епохата”, разказва Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей.
По думите му, в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" има неща, с които наистина се гордее, защото там е например масата, на която е подписана първата Търновска конституция. “Това са свещени реликви, които докосваме с трепет, защото са част от нашата голяма история. Всъщност историята на нова България започва точно от там”.
Атанас Капралов разказа още, че всеки, който влиза в тази къща, усеща един по-особен въздух, по-различна атмосфера, с която се зарежда. Точно това е целта, когато се организира събитие там - да се направи връзка между миналото и настоящето.
В Къщата-музей "Петко и Пенчо Славейкови" се организират различни културни срещи - концерти, изложби, творчески срещи. На 13 февруари предстои поетично-музикалната вечер "От твоите очи - звезди, да пия светлина". “Решихме да съчетаем няколко емблематични поетеси, които в някаква степен са известни, други са позабравени, като Екатерина Ненчева, Магда Петканова, а това са поетеси, които заслужават да бъдат показвани днес”, казва той.
Разбира се, ще бъдат почетени с внимание известните български поетеси Елисавета Багряна и Дора Габе. Атанас Капралов посочи, че Багряна е най-известната извън страната ни българска поетеса, която дори е била предложена за Нобелова награда за литература.
В поетичната вечер ще се включат актьорите Елена Петрова и Симеон Владов, които ще прочетат стихове от Пенчо Славейков, Мара Белчева, Пейо Яворов, Дора Габе, Димчо Дебелянов, Кирил Христов, Магда Петканова, Екатерина Ненчева, Димитър Бояджиев и Елисавета Багряна.
Паралелно с това и съвременни поети ще изпълнят свои стихове като Недялко Йорданов, Георги Константинов, Маргарита Петкова, Иван Есенски, Кристин Димитрова и други.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.
В последната седмица на март във "Форум" събитията, новините и тенденциите ще коментират политолозите Марая Цветкова и Теодор Славев . Водещ на разговора е Лъчезар Христов. На 24 март те се спряха на следните теми: Турбуленции в парламента, пренареждането на политическите сили . Напрежението се покачва. "Възраждане" внася вот..
Жителите на Париж гласуват на референдум дали 500 улици в града да бъдат озеленени и превърнати в пешеходни зони. 218 секции в Париж очакват избирателите за днешния референдум. Парижаните трябва да решат дали улици на по-малко от 300 метра от дома им да бъдат озеленени и превърнати в пешеходни зони. Идеята е на кмета на Париж г-жа Ан Идалго. Три..
Протест след протест. Години наред. Причината – състоянието на жп надлеза в сърцето на село Гара Елин Пелин . Разбити фуги и отточни решетки, пропаднали шахти, нарушено състояние на асфалтната повърхност – според протестиращи това са част от очевидните проблеми на мостовото съоръжение. Работата на жп надлеза обаче е от ключово значение ...
В края на март от Сдружение “Възможности без граници” провеждат специална градска разходка с екскурзовод, посветена на по-малко известни, но забележителни български жени, които са оказали значително влияние върху обществото. Тази разходка е посветена на жените и на приноса им в обществото. “Самата разходка е част от проекта Her story, в който..
Националната галерия посреща 10 години от две почти едновременно настъпили събития - обединяването на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство в една институция и построяването на „Квадрат 500“.“Преди да се построи тази сграда, с всички проблеми, които са съпровождали този проект,..
Граждани и предприемачи в Копривщица инициират от 17:00 ч. среща с кмета на Мария Тороманова и други представители на местната администрация, за да се обсъдят теми, въпроси и проблеми, от които зависи животът и функционирането на много от дейностите в общината. Сред набелязаните за обсъждане точки е състоянието и ремонта на ВиК мрежата в града..
Въвеждането на еврото няма да промени лихвените проценти по съществуващите кредити. Това става ясно от публикация на Асоциацията на банките в България (АББ). От организацията уточняват, че когато лихвата по заема е фиксирана, тя ще бъде същата и не по-висока от тази преди датата на въвеждане на еврото. Ако договореният лихвен процент по..