“Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива къщи-музеи, например рождената къща на Елин Пелин, къщата на Иван Вазов, в която той повече от 25 години живее в София.
Това са места, в които са прехвърлени атрибути, дрехи, мебели - всичко онова, което е запазено от определени писатели и поети. По този начин установяваме някаква връзка с епохата”, разказва Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей.
По думите му, в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" има неща, с които наистина се гордее, защото там е например масата, на която е подписана първата Търновска конституция. “Това са свещени реликви, които докосваме с трепет, защото са част от нашата голяма история. Всъщност историята на нова България започва точно от там”.
Атанас Капралов разказа още, че всеки, който влиза в тази къща, усеща един по-особен въздух, по-различна атмосфера, с която се зарежда. Точно това е целта, когато се организира събитие там - да се направи връзка между миналото и настоящето.
В Къщата-музей "Петко и Пенчо Славейкови" се организират различни културни срещи - концерти, изложби, творчески срещи. На 13 февруари предстои поетично-музикалната вечер "От твоите очи - звезди, да пия светлина". “Решихме да съчетаем няколко емблематични поетеси, които в някаква степен са известни, други са позабравени, като Екатерина Ненчева, Магда Петканова, а това са поетеси, които заслужават да бъдат показвани днес”, казва той.
Разбира се, ще бъдат почетени с внимание известните български поетеси Елисавета Багряна и Дора Габе. Атанас Капралов посочи, че Багряна е най-известната извън страната ни българска поетеса, която дори е била предложена за Нобелова награда за литература.
В поетичната вечер ще се включат актьорите Елена Петрова и Симеон Владов, които ще прочетат стихове от Пенчо Славейков, Мара Белчева, Пейо Яворов, Дора Габе, Димчо Дебелянов, Кирил Христов, Магда Петканова, Екатерина Ненчева, Димитър Бояджиев и Елисавета Багряна.
Паралелно с това и съвременни поети ще изпълнят свои стихове като Недялко Йорданов, Георги Константинов, Маргарита Петкова, Иван Есенски, Кристин Димитрова и други.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..