Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маркират опасните дървета в Борисовата градина

Снимка: Ивайло Николов
Около 5% са дърветата в Борисовата градина, които са класифицирани като опасни, ще трябва да бъдат премахнати. Това показва проверката на експерти от Лесотехническия университет в парка. Лесовъдите започнаха маркирането на опасни, сухи и гнили дървета, което се извършва в участък от около 200 декара в лесопарковата част на Борисовата градина, между булевардите „Драган Цанков“ и „Пейо Яворов“ и главните алеи около стадион „Българска армия“.

След като приключи обходът на този първи участък от парка, експерти ще продължат с огледа на дърветата и в останалата територия от лесопарковата част от Борсиовата градина. Повече по темата, чуйте от репортажа на Ивайло Николов

Когато експертите оценят едно дърво като опасно, те го маркират на гръдна височина със спрей от страната на алеята, на която се намира. Прави се също така маркировка и в ниската част на стъблото, която да остане и след сечта. По този начин, след премахването на дървото, ще има доказателство, че то наистина е било опасно.

Мартин Борисов, който е преподавател в Лесотехническия университет в София и извършва първоначалният оглед на дърветата в пилотния участък от Борисовата градина, заяви, че по-малко от 5% от общия брой дървета попадат в някоя от категориите сухи, полусухи или опасни и трябва да бъдат премахнати.

Мартин Борисов обясни, че освен него, оглед на дърветата ще направят и други експерти и ако всички се обединят около мнението, че някое дърво не трябва да бъде премахвано, то маркировката по него ще бъде заличавана. Той подчерта още, че ще бъдат обходени всички дървета, не само тези, които са в близост до алеи и пътеки.

Директорът на дирекция „Зелена система“ в Столичната община Димитър Данчев заяви, че след като експертите приключат с огледа на дърветата в пилотния участък от Борисовата градина, предстои повторен оглед от самия изпълнител. След това ще бъде сформирана комисия с представители от много институции, която трябва да приеме маркировката и след това ще се предприемат действия по премахване на опасните дървета.

Директорът на дирекция „Зелена система“ Димитър Данчев допълни още, че това е първата инвентаризация на парка от 1999-та година, а според експерти това трябва да се прави максимум на 2 години.

Още - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 06.02.25: Докога Демократична България ще има нужда от Продължаваме промяната

В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..

публикувано на 06.02.25 в 18:15
Константин Илиевски

На 7 февруари Радиооркестърът представя "Любов и драми"

Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..

публикувано на 06.02.25 в 17:48
Сградата на Централната минерална баня

Арх. Станислав Константинов: Важно е бъдещето на Цeнтралната минерална баня

По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..

публикувано на 06.02.25 в 16:55
Разбитите тротоари са предизвикателство за всички

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..

публикувано на 06.02.25 в 16:20

Флейтистът Христо Добринов с майсторски клас и концерти в София

Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..

публикувано на 06.02.25 в 16:05

ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори

ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..

публикувано на 06.02.25 в 15:49
Никул Георгиев

Романтичен концерт под звездите ще има за трета поредна година

За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..

публикувано на 06.02.25 в 15:32