Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение.
Той изтъкна, че за поредна година университетът получава голямо признание с наградата "Академичен Оскар". Отличието е специална награда за Висше училище с най-висока институционална акредитация, според Агенцията за акредитация и най-престижно висше училище в професионално направление “Икономика“, според работодателите и преподавателите във висшите училища.
Относно промените в учебните планове и специалности на Университета, както и за новите инициативи за подобряване качеството на образованието, ректорът посочи, че се подготвя нова бакалавърска програма по крипто икономика, която се очаква да стартира догодина.
"Имаме планове за съвместни международни програми с два китайски университета и един университет от Узбекистан и върви промяна, която е традиционна в самите учебни дисциплини, които се обновяват периодично от преподавателите. Още повече, че тази година ни предстои акредитация в направление „Икономика“ и това трябва да се покаже ясно. От друга страна, има промени в 5-10 процента от магистърските програми."
Проф. Димитър Димитров подчерта, че с предизвикателствата на дигитализацията и новите технологии в образованието университетът се справя със собствени сили:
"Миналата седмица имахме много ползотворна среща с новия министър на образованието - г-н Красимир Вълчев, на която стана дума, че университетите, които и да са, не могат да се оставят сами да се справят с тази ситуация – с предизвикателствата на изкуствения интелект, с прегледите на плагиатство, сред преподаватели и студенти и не последно по важност предизвикателство, което може да има огромни щети е киберсигурността. Министърът изрази съгласие, че е необходима програма за дигитализация на университетите. Сега всичко, което правим, го извършваме със собствени сили и средства, които невинаги са достатъчни, пък и нямаме необходимата експертиза."
Сред инициативите които предстоят за 105-ата годишнина на университета са няколко конференции. Седмица на книгата, поставяне на паметна плоча на ул. "Раковски", където се е провело първото заседание на Учредителния комитет, начело с първия ректор - проф. Бобчев, и други символни и знакови събития.
Още по темата чуйте в разговора на Невена Николова и Данаил Конов в звуковия файл.
В " Историята оживява" говорим за хижа Камен дел и слушаме членове на Туристическо дружество "Камен дел", включително и как пеят: Петър Панков, член на ТД Камен дел: "За 18-и път правим и маратона до Черни връх. Още преди 1934 млади боянци са решили да направят туристическо дружество, те са и членове на читалището. Още при основаването решават, че..
Малките пет кьошета: Видни политици и хора на изкуството са сред първите му знатни жители. От Стефан Стамболов и д-р Кръстев до Екатерина Каравелова и Димчо Дебелянов. Къде е бил "тихият двор с белоцветните вишни"? Каква трагедия се разиграва там и още други подробности за съдбата на мястото, последователно пивница, впоследствие - разрушена - в..
Радиоразказ в четири действия за любимите жени на Ламбо В Адресите на любовта проследяваме малка част от сложния, но изпълнен с уважение към жените емоционален живот на незабравимия Стефан Данаилов, който беше не само популярен актьор, но и хубав, земен човек. В унисон с любимия му театър, разказът е в четири действия с музика..
Театър-студио 4xC, в партньорство с "Алма Алтер", с подкрепата на Европейския Корпус за Солидарност и Софийския университет, ви кани на едно предизвикателство за духа, тялото и въображението – 24-часовия Нон-Стоп Театрален Маратон. Валерия Димитрова с подробностите: "Това е 22-о издание. 30 актьори и 70 души публика, вкл. представление, което..
Bulgaria Bird walks организират сутрешна и обедна разходки за наблюдение птици в Парка на Летище София. Поканата е от Веселина Шуманова, гид на разходката: "Това е първата инициатива за ежемесечно наблюдение в пет града в България. Паркът до Летището е идеално място за наблюдение на прелетни птици. София е една от европейските столици с огромно птиче..
Доц. д-р Калина Радева , ръководител Катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ в СУ за Световния ден на водата: "Трябва желание за почистване. Ние сме на поляните зад Горубляне, на около 300 м. от Околовръстното. Вече трета година се грижим за този участък и го зарибяваме с балканска пъстърва. Днес сме от 10 до 13, когато ще дойде..
В края на настоящата седмица гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов коментираха във "Форум" следните теми: Наредби, сгради, квартали, документи и интереси на инвеститорите. "Не се мисли за хората, за бъдещето и как ще се живее." Има ли власт и право кметът на откаже проект при изрядни документи или при такива..