Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой има нужда от животни в примитивни клетки?

Снимка: pixabay.com
За величието на една нация и моралния й прогрес може да се съди по отношението ѝ към животните, е казал Махатма Ганди. Не случайно в сюжета на "Фермата" от Джордж Оруел точно животните прокарват идеята за основните ценности, а още от Йордан Йовков знаем, че добитъкът трябва да се държи по-горе и от чиляка.

Историята, която ще чуете, дори не се доближава до "Бременските градски музиканти" на Братя Грим, защото спасението за животните в повечето български зоопаркове е единствено старост и смърт, освен ако природозащитниците не дойдат навреме.

Оказва се, че не всички зоопаркове у нас са изрядни. Напротив - има доста проблеми с местата за публично отглеждане на животни. Повод за разговора на Добринка Добрева с Явор Гечев, от природозащитната организация "Четири лапи", стана състоянието на ловешкия лъв Дидо, чиято снимка се разпространява месеци наред в интернет със зов за помощ. На възрастния лъв може да се помогне само, ако от парка се откажат да гледат вече големи котки, тъй като "Четири лапи" инвестират в големите решения.

Проучването на организацията "Четири лапи" за състоянието на 20-те зоопарка в страната ще приключи през есента. Тогава ще бъде изнесена и подробна информация, при какви условия точно живеят големите животни. Целта на това изследване е да бъдат преброени едрите хищници и кои зоопаркове имат лиценз да гледат големи животни.

Издръжката на зоопарк е твърде скъпа и в нашата страна няма община, която да си го позволи, коментира Явор Гечев. Природозащитникът обясни и каква е новата концепцията за съществуването на зоопракове. Тя има образователна и научна функция, освен това предоставя добри условия за обитателите и посетителите - чрез нови технологии хората могат да се доближат до животните в естествена среда, без това да носи страх и опасност за двете страни.

Гечев даде добра оценка на зоопарковете в Добрич и София, от гледна точка на посетители - на Варна и Стара Загора, но примитивната картина в повечето български зоопаркове поставя много важен въпрос, на който Явор Гечев отговори с "не", а Вие как мислите: Имаме ли нужда от зоопаркове, след като по различни ТВ канали можем да видим животните в цялото им величие? И да не забравяме, че те не могат да говорят, но разбират, всичко разбират.

Още за състоянието на лъва Дидо и въобще за живота в зоопарк  - чуйте в интервюто на Добринка Добрева с Явор Гечев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57