Шефове пращат на психиатър служители с депресия и алкохолизъм, пише МОНИТОР. Бум на шефове, които изпращат служителите си, страдащи от алкохолизъм и депресия, на психиатър, отчитат фирми за психологически изследвания. „Това са предимно малки фирми, в които работодателите имат преки контакти с подчинените си и виждат промяната в състоянието им“, обяснява психиатърът Мирослав Колев. В повечето случаи работниците отлагали срещата със специалиста, докато не получат ултиматум „среща с психиатър или уволнение“. „Проблемът е, че посещението при психолог не е профилактично, а постфактум“, категоричен е Колев. Според различни наредби у нас на задължителен психотест преминават професионалните и таксиметровите шофьори, въоръжените охранители и кандидатите за работа в МВР. Проектонаредба на Министерството на образованието предвиждаше и всички учители да минават на психотест веднъж годишно. Непосредствено преди началото на учебната година обаче ведомството се отказа от тази идея. Отделно някои фирми изискват кандидатите им за работа да се подложат на изследване за психологическа годност.
8% от пенсионерите у нас работят, научаваме от СЕГА. Близо 8 на сто от пенсионерите у нас продължават да се осигуряват за пенсия, тоест не са спрели да работят след пенсионирането си. Броят на хората, които избират да работят и след пенсионирането си, расте постоянно от 2010 г. насам, като очаквано мъжете са повече от жените. През миналата година почти 165 хил. българи с пенсия за стаж и възраст са работили. За последните седем години това е най-големият брой на работещите пенсионери според официалните данни на НОИ. За сравнение спрямо 2013 г. те са с над 20 хил. повече.
През 2015 г., за когато има публикувани официално данни, почти 156 хил. пенсионери са работили. Над 92 хил. са мъжете, а над 64 хил. - жените. Съвсем очаквано в охраната работят най-много пенсионери. Обикновено бивши служители от сектор "Сигурност", които се пенсионират рано, след това продължават да работят като охранители и пазачи. Следващият сектор, в който има много заети пенсионери, традиционно е бюджетният. През 2015 г. обаче бюджетният сектор почти се изравнява с охранителните дейности. Разликата в броя на осигуряващите се пенсионери се стопява до около 130 човека в полза на охраната при няколко хиляди в предишните години. Търговията и строителството също са сред секторите, в които работят най-много пенсионирани българи. Малко над 4 хил. са пенсионираните работещи медицински сестри, акушерки, рехабилитатори и лаборанти, показват данните на НОИ.
Над 50 хил. работещи българи искат нова професия, отбелязва СТАНДАРТ. Те са кандидатствали за различни видове обучения, осигурени по проекта "Ваучери за заети лица" на Агенцията по заетостта. Той се съфинансира от Европа. До момента одобрените са малко над 8000 души. Сред най-желаните специалности са вътрешни и международни превози на товари и на пътници. Над 1500 пък са издадените ваучери за обучение по чужд език, като най-голям е интересът към английския. Големият проблем на кампанията е, че доставчиците на обучение не са длъжни да правят курс, когато няма достатъчно желаещи, и мнозина одобрени по програмата не могат да ползват ваучерите си. Право да подават заявления имат само хора, които са на трудов договор в предприятия извън държавната администрация и имат средна или по-ниска степен на образование. Висшисти не могат да кандидатстват.
Започват измами с есенните промоции, предупреждава ТРУД. Търговски компании масово заблуждават потребителите с нелоялни практики в разгара на сезонните намаления. Това показва проверка на Комисията за защита на потребителите (КЗП) по повод кампаниите за отстъпки и промоции, характерни в периодите, когато се сменят сезоните и магазините трябва да освободят място за новите колекции. Търговците използват това време на годината, за да привлекат нови клиенти, като предлагат най-широка гама продукти на по-изгодни цени. КЗП предупреждава, че компаниите си служат с различни трикове и некоректно внушават, че предоставят възможност за пазаруване по-евтино от тях в сравнение с други периоди. Най-често установявани и забранявани от комисията заблуди при провеждането на подобни акции се срещат при облеклата, рекламните брошури и премълчаване на случаите, в които важат клиентски карти за намаление.
Виж повечеПо-малко автобуси ще пътуват по линията София - Кюстендил и обратно поради драстично намалелия брой на пътниците зимата. От 15 февруари до 1 май се намаляват курсовете в почивните дни – събота и неделя. За тези дни вместо 7 курса ще се изпълняват четири, съобщиха от Община Кюстендил. Обследване показало, че през почивните дни някои от..
Националният политехнически музей ще се включи в 14-ото издание на Седмицата на брака. Инициативата се провежда ежегодно в повече от 30 страни по света и има за цел да обедини обществените усилия за насърчаване на брака и традиционните семейни ценности и да помогне на двойките по пътя им към изграждане на успешен брак. Събитието ще се състои на 15..
На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..
Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..
От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..